Trybunał Konstytucyjny bada w czwartek, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy uniemożliwiające występowanie przez osoby mieszkające poza Polską o odszkodowania do krajowych sądów za represje ZSRR za działalność na rzecz niepodległości Polski.
TK rozpatrzy pytania prawne dwóch polskich sądów. Kwestionują one zapisy prawa, uzależniające od zamieszkiwania na obecnym terytorium Polski możliwość ubiegania się o odszkodowanie za takie represje organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości ZSRR w okresie od 1944 r. do końca 1956 r., na obszarze zarówno obecnego państwa polskiego, jak i w granicach sprzed 1939 r.
Według sądów takie zróżnicowanie narusza konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa. Sądy podkreślają, że wielu obywateli polskich represjonowanych przez ZSRR za działalność niepodległościową w okresie II wojny światowej, i bezpośrednio po niej, mieszka dziś na terenach wchodzących w skład Polski przed 1939 r., a obecnie należących do Ukrainy, Białorusi i Litwy, bądź też do innych państw powstałych po rozpadzie ZSRR. (PAP)
sta/ bpi/ itm/ jbr/