Eseje historyczne, ćwiczenia dla uczniów, wybory źródeł, publikacje popularnonaukowe, to niektóre z materiałów edukacyjnych nt. stanu wojennego 1981–1983, które zaprezentowano w gdańskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej.
W konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w gdańskim oddziale IPN wzięła udział m.in. Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang oraz dyrektor IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.
Dyrektor gdańskiego IPN dodał, że Instytut Pamięci Narodowej kieruje specjalną ofertę edukacyjną dla młodego pokolenia, której celem jest przybliżanie kontekstu, faktów, postaci, wydarzeń sprzed ponad 40 lat.
"Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski o warto żeby młode pokolenie z nim się zapoznawało. Stan wojenny, to było złamanie naszych nadziei, które rodziły się w roku osiemdziesiątym i kilka lat wcześniej, szczególnie w okresie papieskim. Mieliśmy Polaka w Watykanie i ta pierwsza pielgrzymka i swoiste narodowe bierzmowanie, które odbyło się w 1979 roku, rzeczywiście pobudziło społeczeństwo i w roku osiemdziesiątym pojawia się wielki ruch. Ogromny, niosący wielką szansę na zmiany" - mówił prof. Golon.
Dyrektor gdańskiego IPN dodał, że Instytut Pamięci Narodowej kieruje specjalną ofertę edukacyjną dla młodego pokolenia, której celem jest przybliżanie kontekstu, faktów, postaci, wydarzeń sprzed ponad 40 lat.
Pomorska Kurator Oświaty Małgorzata Bielang w imieniu nauczycieli i wychowawców podziękowała IPN za teki edukacyjne, które Instytut opracowuje. "Stanowią one niezwykłą wartość i pomoc w codziennej pracy pedagogów (…). Informacje zawarte w przystępnie przygotowanych tekach trafiają do uczniów. Ja również, pracując w szkole, korzystałam z materiałów IPN, które wielokrotnie były bardzo ważnym elementem lekcji" – zaznaczyła Bielang.
Teka edukacyjna składa się z trzech zeszytów: esejów historycznych, propozycji ćwiczeń dla ucznia, małych projektów badawczych oraz Wyboru źródeł. IPN przygotował również publikację: "Stan wojenny 1981-1983. Materiały edukacyjne do wystawy elementarnej", w których oprócz broszurowej wersji ekspozycji znajdują się propozycje ułatwiające zbudowanie samodzielnej lekcji poświęconej tej tematyce, a także najnowsze publikacje popularnonaukowe IPN Gdańsk "Różne oblicza stanu wojennego".
W ofercie IPN znalazła się teka edukacyjna "Stan wojenny 1981-1983" skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczących takich przedmiotów jak historia, wiedza o społeczeństwie, język polski czy historia sztuki. Celem zawartych w publikacji materiałów jest uzupełnienie i rozwinięcie obecnej w podręcznikach szkolnych narracji, odnoszącej się do okresu stanu wojennego, tj. przyczyn, źródeł i okoliczności jego wprowadzenia, przebiegu, najważniejszych wydarzeń oraz skutków dla szeroko pojętego życia politycznego i społeczno-gospodarczego w latach 80. XX wieku.
Teka edukacyjna składa się z trzech zeszytów: esejów historycznych, propozycji ćwiczeń dla ucznia, małych projektów badawczych oraz Wyboru źródeł. IPN przygotował również publikację: "Stan wojenny 1981-1983. Materiały edukacyjne do wystawy elementarnej", w których oprócz broszurowej wersji ekspozycji znajdują się propozycje ułatwiające zbudowanie samodzielnej lekcji poświęconej tej tematyce, a także najnowsze publikacje popularnonaukowe IPN Gdańsk "Różne oblicza stanu wojennego". (PAP)
Autor: Krzysztof Wójcik
kszy/ dki/