Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej 23 stycznia 2025 r. organizuje sesję naukową dotyczącą roku 1945 na Górnym Śląsku. Wśród tematów m.in. deportacje i wywóz wyposażenia zakładów przemysłowych.
Sesja naukowa "Rok 1945 na Górnym Śląsku. Cz. I Bilans +wyzwolenia+" odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (ul. św. Jana 10). Początek o godz. 13.
"Zaprezentowana zostanie kwestia sowieckiego systemu komendantur i obozów, akcji aresztowań i deportacji, zbrodni i gwałtów dokonanych przez czerwonoarmistów, demontażu i rekwizycji oraz szacunku strat osobowych i materialnych w 1945 r. związanych z działaniami Armii Czerwonej" - zapowiedziała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska.
W dyskusji udział wezmą: dr hab. Adam Dziurok, dr Sebastian Rosenbaum oraz dr Bogusław Tracz.
Podczas sesji zaprezentowana zostanie najnowsza publikacja dr Dariusza Węgrzyna, czyli "Internirung. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR na tle wywózek niemieckiej ludności cywilnej z Europy Środkowo–Wschodniej do sowieckich łagrów pod koniec II wojny światowej", będąca podsumowaniem ponad 10-letnich badań naukowych. Wcześniej wydano jego trzytomowe "Księgi aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 r.".
Drugą część sesji, pt. "Bilans +zniewolenia+ (bilans represji władzy +ludowej+)" zaplanowano na 20 listopada 2025 r.
Już 16 stycznia 2025 r. o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach odbędzie się spotkanie "Tragedia Górnośląska - między historiografią a kulturą pamięci". O Tragedii Górnośląskiej rozmawiać będą: dr hab. Adam Dziurok, dr Sebastian Rosenbaum oraz dr Bogusław Tracz.
Jako Tragedię Górnośląską określa się przede wszystkim wydarzenia z 1945 r. Wówczas w styczniu na Górny Śląsk wkroczyła Armia Czerwona, dopuszczając się morderstw, rabunków oraz gwałtów, a także kradzieży wyposażenia zakładów przemysłowych. Następnie przeprowadzono akcję deportacji mieszkańców Górnego Śląska do prac przymusowych w głąb ZSRR, a polskie władze komunistyczne rozpoczęły proces osadzania ich w obozach pracy na terenie Polski.
Sejm i Senat RP podjęły uchwały ws. upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Decyzją sejmików woj. śląskiego i opolskiego 2025 r. ustanowiono w obu regionach Rokiem Tragedii Górnośląskiej.(PAP)
pato/ miś/