Radni województwa opolskiego przyjęli we wtorek (17 grudnia) wniosek o ogłoszeniu 2025 roku w regionie Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Podobną rezolucję wcześniej przyjęli radni województwa śląskiego.
Tragedią Górnośląską działacze mniejszości niemieckiej oraz środowisk śląskich określają wydarzenia po wkroczeniu na początku 1945 roku na Górny Śląsk żołnierzy Armii Czerwonej. Ofiarami gwałtów, morderstw, rabunków i różnego rodzaju szykan była głównie mieszkająca na tym terenie ludność cywilna - zarówno narodowości niemieckiej, jak i osoby posądzane przez nowe władze o proniemieckie sympatie.
Jak zaznaczono w rezolucji: "Pierwszym aktem tragedii były zbrodnie popełnione na cywilnej ludności przez wkraczającą Armię Czerwoną – mordy, gwałty, tortury. W kolejnych tygodniach nastąpiły masowe deportacje do obozów pracy w Związku Radzieckim, z których większość wywiezionych nigdy nie powróciła. Represje wobec mieszkańców nie ustały po przejęciu władzy przez polską administrację. W obozach i więzieniach Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego osadzono, a w wielu przypadkach zamęczono, licznych mieszkańców Górnego Śląska, których jedyną winą było +niewłaściwe+ lub +budzące podejrzenia pochodzenie+."
Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, a zarazem lider mniejszości niemieckiej w Polsce, zwrócił uwagę, że jeszcze żyją osoby będące ofiarami, lub świadkami tamtych tragicznych wydarzeń, jednak z powodu upływającego czasu jest to ostatni moment, by dać im symboliczną satysfakcję.
"Nasza uchwała, podobna jest w swej treści do tej, jaką podjął sejmik śląski. A w rezolucji czytamy m.in. +Ogłoszenie roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej stanie się okazją do oddania hołdu ofiarom, ale też symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszą przez całe życie. Jest to też odpowiedni moment, aby wiedzę o trudnej historii przekazać młodym mieszkańcom regionu. Jest to wreszcie najwyższy czas, aby z prawdą o tych wydarzeniach dotrzeć do świadomości mieszkańców całego kraju+" - powiedział Bartek.
W ocenie radnych, "ogłoszenie 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej przyczyni się do upamiętnienia trudnych dla mieszkańców zdarzeń oraz lepszej świadomości historycznej i pozwoli na oddanie hołdu wszystkim represjonowanym, którzy stracili wówczas swoje życie, zdrowie, wolność i godność".
Na 26 głosujących radnych 24 było za przyjęciem rezolucji. Przeciwko był jeden radny, a jeden wstrzymał się od głosu. (PAP)
masz/ aszw/ wus/