"W ciemności" Agnieszki Holland jest najchętniej oglądanym filmem 2012 r. Do tej pory obejrzało go w Polsce prawie milion widzów - informuje dystrybutor Kino Świat. Historia Polaka ratującego Żydów podczas II wojny światowej zbiera też pozytywne recenzje w USA.
Film "W ciemności" trafił na ekrany polskich kin na początku roku, a pod koniec stycznia został nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. W niedzielnej walce o nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej zmierzy się m.in. z wysoko ocenianym irańskim obrazem "Rozstanie" Asghara Farhadiego.
"+W ciemności+ to pierwszy film, który osiągnął w 2012 roku milionową widownię i prowadzi w rankingu najchętniej oglądanych tytułów roku" - poinformował w środę PAP Tomasz Jawor z Kino Świat. Zgodnie z zestawianiem najpopularniejszych filmów w Polsce z 17-19 lutego, prowadzonym przez portal filmowy Stopklatka, "W ciemności" obejrzało ponad 993 tys. widzów.
"+W ciemności+ to pierwszy film, który osiągnął w 2012 roku milionową widownię i prowadzi w rankingu najchętniej oglądanych tytułów roku" - poinformował w środę PAP Tomasz Jawor z Kino Świat. Zgodnie z zestawianiem najpopularniejszych filmów w Polsce z 17-19 lutego, prowadzonym przez portal filmowy Stopklatka, "W ciemności" obejrzało ponad 993 tys. widzów.
W poprzednim roku milionową publiczność zebrało w kinach siedem filmów, z których cztery były superprodukcjami 3D ("Piraci z Karaibów 4", "1920 Bitwa warszawska", "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II", "Auta 2"), a trzy komediami ("Listy do M", "Och, Karol 2", "Kac Vegas w Bankoku").
Dramat Holland to koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, która przedstawia historię Polaka Leopolda Sochy, ukrywającego przez wiele miesięcy podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta. Mężczyzna postanowił ukryć Żydów w kanałach i początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.
W filmie zagrali m.in. Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Scenariusz do filmu napisał David Shamoon zainspirowany książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu". Dla książki tej inspirację stanowił z kolei pamiętnik Ignacego Chigera "Dziewczynka w zielonym sweterku".
Film, który w lutym trafił do kin, w USA zbiera pozytywne recenzje. "Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego wyjątkowa historia obrazuje przemianę antysemity w anioła stróża" - napisał opiniotwórczy "Wall Street Journal".
"Pełen napięcia (...) do głębi poruszający (...). Wizualny kontrast między dwoma światami - na ziemi i w kanałach - ukazano pięknie i sugestywnie, przez co +W ciemności+ nabiera cech baśni. Ucisk i wolność oraz pochwała siły woli w obliczu opresji to tematy, które Holland zgłębiała już w +Tajemniczym ogrodzie+, +Placu Waszyngtona+ i swoim poprzednim dramacie wojennym +Europa, Europa+. Wzruszający, ciepły i dramaturgicznie spełniony" - ocenił "New York Times".
Konkurentami filmu Holland do Oscara, poza "Rozstaniem" Farhadiego, będzie izraelski "Footnote" (reż. Joseph Cedar), belgijski "Bullhead" (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski "Monsieur Lazhar" (reż. Philippe Falardeau).
"Już sama nominacja jest ogromnym sukcesem i zwycięstwem. I dla filmu, i dla wszystkich naszych współpracowników, i dla Polski, która go zgłosiła" - powiedziała Agnieszka Holland, komentując wybór jej filmu do amerykańskiej nagrody.(PAP)
nno/ abe/