W dawnych kazamatach Bastionu św. Barbary, będącego częścią jasnogórskich fortyfikacji, powstało nowe miejsce pamięci - Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania oraz „Golgota Wschodu” - w którym o martyrologii Polaków opowiadają szklane tablice z informacjami oraz film dokumentalny.
Tegoroczne centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które odbędą się 3 maja na Jasnej Górze, będą połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – podaje w sobotę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Zgodnie z decyzją KEP ogólnopolskie uroczystości dziękczynne za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego odbędą się w tym roku na Jasnej Górze, w Gnieźnie i w Warszawie. Prymas Tysiąclecia obok św. Jana Pawła II jest ojcem naszej wolności – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Dramat Golgoty rozgrywa się wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie; trwa także dzisiaj na naszych oczach, na Ukrainie – mówił w Wielki Piątek na Jasnej Górze wikariusz generalny Zakonu Paulinów o. Michał Lukoszek.
W niedzielę wieczorem na Jasnej Górze rozpocznie się modlitwa, podczas której wierni będą dziękować za ubiegłoroczną beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zarazem prosić o zaprzestanie rozlewu krwi na Ukrainie – podaje biuro prasowe sanktuarium.
Z udziałem przedstawicieli uchodźców, którzy znaleźli schronienie na Jasnej Górze, w piątek w częstochowskim sanktuarium modlono się o pokój i ustanie rozlewu krwi. Odczytano akt zawierzenia Rosji i Ukrainy.
Z myślą o potrzebach duchowych uchodźców na Jasnej Górze w Częstochowie od 13 marca co niedzielę będzie sprawowana msza święta w języku ukraińskim – informują w sobotę ojcowie paulini, gospodarze tego najważniejszego polskiego sanktuarium.
Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast będzie po raz 15. obchodzone we wtorek na Jasnej Górze. Intencją modlitwy mają być kobiety czasu wojny, zwłaszcza Ukrainki, matki ukrywające swoje dzieci w piwnicach, opłakujące bliskich, uciekające przed wojenną pożogą.
Historię utworzonego w 1917 roku w Kanadzie Obozu Kościuszko, gdzie szkolili się ochotnicy chcący wstąpić do tworzącej się wówczas we Francji polskiej armii, prezentuje wystawa otwarta w sali rycerskiej jasnogórskiego klasztoru. Ekspozycję można oglądać do 15 maja.