"Między mitem a bibelotem. Sobiescy w wyobraźni współczesnej" - pod takim hasłem w Instytucie Polskim w Rzymie odbyło się wydarzenie towarzyszące wielkiej wystawie otwartej w Muzeach Kapitolińskich, poświęconej wizycie królowej Marysieńki i jej dworu w Wiecznym Mieście na przełomie XVII i XVIII wieku.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika objął patronatem prestiżową wystawę Una Regina polacca in Campidoglio. Maria Casimira e la famiglia reale Sobieski a Roma, która od 11 czerwca do 21 września 2025 roku będzie prezentowana w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie, w przestrzeniach Palazzo Caffarelli.
Dawna stolica rozległego państwa po 1795 r. stała się prowincjonalnym pruskim miastem. Dopiero ustanowienie Księstwa Warszawskiego, a potem Królestwa Polskiego pozwoliło miastu wrócić na ścieżkę wzrostu – zauważa redaktor naczelny magazynu „Mówią wieki” prof. Michał Kopczyński.
W historii Ludwiki Marii i Marysieńki jest pełno detali, które warto naświetlić, aby lepiej zrozumieć te postacie – ale też sytuację Polski na jednym z najbardziej niebezpiecznych zakrętów naszej historii – mówi PAP historyk, pisarz i publicysta Kamil Janicki. Jego książka pt. „Damy srebrnego wieku” trafi do księgarń 13 lipca.
„Marysieńka Sobieska. Autoportret” to nowa książka Janiny Lesiak. Publikacja skonstruowana jest jako monolog głównej bohaterki nad łożem zmarłego męża. Monolog to cztery godziny czuwania małżonki króla Jana III Sobieskiego – z 17 na 18 czerwca 1696 roku.