Sześciu spośród dziewięciu żyjących uczestników pierwszego wejścia zimą na Everest 17 lutego 1980 r. wspominało na uroczystej gali w Warszawie z okazji 45-lecia pionierskiego wyczynu ducha zespołowości, jaki towarzyszył wyprawie kierowanej przez prekursora zimowego himalaizmu Andrzeja Zawadę.
40 lat temu, 12 lutego 1985 roku, zakopiańczycy Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Czo Oju (8201 m). Polacy poprowadzili nową drogę w trudnych, wietrznych warunkach. "Czołgaliśmy się na grani" - wspomniał Pawlikowski.
Wystawę „Freedom Climbers – Wrocławianie w Górach Wysokich” stworzono w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Opowiada o osiągnięciach himalaistów między innymi o takich postaciach jak Wanda Rutkiewicz, Aleksander Lwow, Wojciech Kurtyka i Kazimierz Głazek.
Popularyzacji osiągnięć wybitnej himalaistki Wandy Rutkiewicz będzie służyć Miesiąc Pamięci o Wandzie Rutkiewicz, organizowany w październiku przez festiwal Millennium Docs Against Gravity i Fundację Wandalistki. W programie m.in. wystawa „Oczami Wandy” i premiera dokumentu w reż. Elizy Kubarskiej.
W Katowicach odbyła się premiera książki „Kamraty. Historie z klubu wysokogórskiego w Katowicach”. „To książka o przyjaźni i o ludziach, którzy wiedzieli i wiedzą, że mogą na siebie wzajemnie liczyć” – wyjaśniali na spotkaniu z czytelnikami Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.
Podczas trwającego właśnie festiwalu Millenium Docs Against Gravity 2024 odbyła się światowa premiera filmu „Ostania wyprawa” o legendarnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. „Podczas pracy nie skupiałam się na wyczynach, ale na historii tej niezwykłej kobiety” – powiedziała reżyserka Eliza Kubarska.
Przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ogłosiły władze tego miasta. Obiekt powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, tuż obok domu, w którym mieszkał słynny alpinista.
Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.
W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów - poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Smutna, niespodziewana wiadomość: odeszła Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka. Z tego pokolenia największych. Osobna, twarda, kochająca góry. RIP - napisał we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek zmarła w wieku 73 lat.