Popularyzacji osiągnięć wybitnej himalaistki Wandy Rutkiewicz będzie służyć Miesiąc Pamięci o Wandzie Rutkiewicz, organizowany w październiku przez festiwal Millennium Docs Against Gravity i Fundację Wandalistki. W programie m.in. wystawa „Oczami Wandy” i premiera dokumentu w reż. Elizy Kubarskiej.
W Katowicach odbyła się premiera książki „Kamraty. Historie z klubu wysokogórskiego w Katowicach”. „To książka o przyjaźni i o ludziach, którzy wiedzieli i wiedzą, że mogą na siebie wzajemnie liczyć” – wyjaśniali na spotkaniu z czytelnikami Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski.
Podczas trwającego właśnie festiwalu Millenium Docs Against Gravity 2024 odbyła się światowa premiera filmu „Ostania wyprawa” o legendarnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz. „Podczas pracy nie skupiałam się na wyczynach, ale na historii tej niezwykłej kobiety” – powiedziała reżyserka Eliza Kubarska.
Przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ogłosiły władze tego miasta. Obiekt powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, tuż obok domu, w którym mieszkał słynny alpinista.
Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, spoczęła w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.
W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska, jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, na którą składają się najwyższe szczyty wszystkich kontynentów - poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Smutna, niespodziewana wiadomość: odeszła Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka. Z tego pokolenia największych. Osobna, twarda, kochająca góry. RIP - napisał we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jedna z najbardziej znanych polskich himalaistek zmarła w wieku 73 lat.
16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. W rocznicę tego osiągnięcia oraz w roku, którego himalaistka jest patronką na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona specjalna iluminacja – podaje w niedzielę na Twitterze profil PL1918.
„Zginę w górach” – mawiała. I tak się stało. Podzieliła los wielu innych wybitnych wspinaczy. Zaginęła w czasie wyprawy na ośmiotysięcznik Kanczendzonga. Nie wiadomo ani jak, ani kiedy dokładnie zmarła. Jej ciała nie odnaleziono. Symboliczną datą śmierci Wandy Rutkiewicz – pierwszej kobiety, która zdobyła najtrudniejszą górę świata K2 i pierwszej osoby z Polski na szczycie Mount Everest – jest 13 maja 1992 r. g. 24.00.
Janina Fies, młodsza siostra Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety, która zdobyła K2 i pierwszej Europejki, która weszła na Mount Everest, przekazała Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie cenną dokumentację i pamiątki po najsłynniejszej polskiej himalaistce.