Od spotkania z reżyserem Krzysztofem Zanussim oraz projekcji jego najnowszego filmu „Liczba doskonała” rozpoczął się w poniedziałek wieczorem w Kielcach Festiwal Sztuk „Między stronami”. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Wykłady, pokazy filmów, wystawa, spotkania autorskie oraz Marsz Pamięci i Modlitwy złożą się na kilkudniowe obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r. W jego wyniku w kamienicy przy ulicy Planty 7 z rąk cywilnych mieszkańców Kielc, milicjantów i żołnierzy, zginęło 37 Żydów.
Dyskusje z udziałem polskich humanistów o wydarzeniach Marca 1968 r. i spotkania wokół osoby Innego – czyli wszystkich doświadczających wykluczenia i pogardy - złożą się na Festiwal Czytelniczy Literatury Faktu i Poezji „Wolność i Pokój”, który w czwartek rozpocznie się w Kielcach.
Wykłady znanych polskich rabinów, poświęcone żydowskiej religii i kulturze oraz koncert muzyki klezmerskiej złożą się na VI Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. Przedsięwzięcie organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego rozpocznie się w poniedziałek.
Wykłady przybliżające przemyślenia kapłana i filozofa ks. Józefa Tischnera, monodram Jerzego Treli, projekcja filmu „Człowiek” oraz wystawa i koncert złożą się na II Kieleckie Dni Tischnerowskie. Przedsięwzięcie zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, potrwa od 21 do 30 marca.
Wyróżnienie „Vir bonus” Stowarzyszenia im. Jana Karskiego odebrał w poniedziałek w Kielcach wieloletni przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, bp Mieczysław Cisło. Wydarzenie zakończyło obchody 70. rocznicy pogromu Żydów w tym mieście.
Dwie konferencje połączone hasłem „Pamięć – Dialog – Pojednanie” w Kielcach, z udziałem polskich i żydowskich duchownych, naukowców, działaczy społecznych i polityków, poprzedzą organizowane 3 i 4 lipca główne uroczystości 70. rocznicy pogromu kieleckiego.
Wystawę dokumentującą wydarzenia związane z dramatycznym czynem Jana Palacha, czeskiego studenta, który w 1969 r. podpalił się w Pradze w proteście przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, można oglądać od czwartku w Kielcach.
12 filmów, prezentowanych podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, będzie można przez tydzień oglądać w Kielcach. Wśród obrazów, w różny sposób nawiązujących do tematyki żydowskiej, będą te nagrodzone podczas warszawskiego przeglądu.