Muzeum Archidiecezji Warmińskiej na stałej wystawie poświęconej tematyce funeralnej prezentuje przedmioty towarzyszące przed laty ceremonii pożegnania zmarłych. Zgromadzono tam m.in. trumny egzekwialne i przeznaczone do pochówku, urnę z początku XX wieku i mary.
Cmentarz Żydowski na Bródnie jeszcze 30 lat temu był zniszczony i zapomniany. To powinno być dla nas przykładem, że sytuacja, która wygląda na beznadziejną, nigdy nie jest beznadziejna - powiedział we wtorek w Warszawie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Album z fotografiami i opisami tradycji polskich Tatarów związanych z obrzędem pogrzebowym wydał Muzułmański Związek Religijny w RP. W publikacji znalazły się zdjęcia obrazujące przebieg ceremonii pogrzebowej oraz mizarów, czyli cmentarzy.
Około 200 zabytków zawiązanych z obecnością Gotów na terenie Pomorza Gdańskiego obejrzeć można na otwartej w sobotę wystawie na Grodzisku w Sopocie. Wśród eksponatów znajdą się m.in. przedmioty znalezione w Leśnie, w grobach gockiej księżniczki i szamana.
Tradycje polskich Tatarów związane z obrzędem pogrzebowych zostaną przedstawione w albumie, który w tym roku wyda Muzułmański Związek Religijny w RP. W publikacji znajdą się fotografie obrazujące przebieg ceremonii pogrzebowej oraz zdjęcia mizarów, czyli cmentarzy.
Wybór zdjęć autorstwa Bolesława Augustisa i Jana Siwickiego, jest dostępny od czwartku w Fundacji Archeologii Fotografii. Prace fotografów-rzemieślników związanych z Podlasiem, wykonane przed i po II Wojnie Światowej, pokazują lokalne uroczystości pogrzebowe.
Wielowątkową wystawę poświęconą obrzędowości i ceremoniałowi pogrzebowemu na przestrzeni dziejów i kultur przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Otwarcie ekspozycji odbędzie się na początku listopada.
W czwartek przypada Qingming Jie – chińskie święto zmarłych. Od wczesnego ranka na cmentarzach w całym kraju, pośród duszącego dymu kadzideł, Chińczycy składają dary przodkom, by zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gniewali.