Około 300 wydawnictw i innych organizacji kulturalnych z Litwy i zagranicy uczestniczy w czterodniowych 24. Wileńskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek. W największej takiej imprezie w krajach bałtyckich biorą też udział polscy twórcy. Program targów dotyczący Polski przygotowano we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.
Litewski Związek Tłumaczy Literackich tegoroczną swoją Nagrodę Przyjaciół (Biciuliu premiją) przyznał Instytutowi Polskiemu w Wilnie – poinformowano we wtorek. Polska placówka została uhonorowana za „nieustanną dbałość o literaturę tłumaczoną i tłumaczy z języka polskiego na litewski”. Uroczystość uhonorowania odbędzie się 5 grudnia w wileńskim ratuszu.
Z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie została odsłonięta w środę w stolicy Litwy tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Mackiewiczowi – pisarzowi, publicyście i polskiemu działaczowi niepodległościowemu. Mackiewicz mieszkał w Wilnie w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej.
W wileńskiej kawiarni „Sakwa”, którą prowadzą miejscowi Polacy, odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie. W akcji czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, zorganizowanej przez Instytut Polski i ambasadę RP w Wilnie, uczestniczyło około 60 osób.
Przed Domem Kultury Polskiej (DKP) w Wilnie otwarto w czwartek kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jest to dar Instytutu Polskiego w stolicy Litwy z okazji obchodzonej w tym roku 700. rocznicy założenia miasta.
Przeznaczony dla młodego czytelnika zbiór opowiadań Stanisława Lema doczekał się litewskiego przekładu. Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazuje się właśnie pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie +Bajek robotów+ – poinformował IAM.
Od wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Pragnienia” rozpoczął się cykl wideo „Sierpień polskiej poezji” przygotowany przez Instytut Polski w Wilnie. W każdą niedzielę miesiąca w mediach społecznościowych na Litwie będzie prezentowany jeden utwór wybitnych polskich poetów.
W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie w środę odbyła się uroczystość zasadzenia dębu upamiętniającego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Inicjatorem uczczenia twórcy jest Instytut Polski w Wilnie.
Koncert zespołu Affabre Concinui z okazji obchodzonego w tym roku 25-lecia Instytutu Polskiego w Wilnie oraz zakończenia polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej odbył się w sobotę w wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
Instytut Polski w Wilnie w poniedziałek obchodzi 25. rocznicę działalności. W ciągu ćwierćwiecza placówka zorganizowała około 2,5 tys. przedsięwzięć promujących polską kulturę, historię, naukę i tradycję. "Życie Instytutu przeniosło się tak naprawdę do sieci" - mówi PAP o obecnych czasach kierująca placówką pierwsza radca ambasady RP Dorota Mamaj.