Wycinanki kurpiowskie z Puszczy Zielonej, stworzone przez mistrzów tego rękodzieła, oglądać można na wystawie otwartej w niedzielę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Wycinanki z Kurpi są na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Zwyczaj dunajowania, czyli śpiewania pannom kolęd zachęcajacych do ślubu, kurpiowska tradycja wypieku pieczywa obrzędowego - byśków i nowych latek to niektóre z praktyk kulturowych wpisanych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu w Lelisie pod Ostrołęką (Mazowieckie) odbyło się 13. "Darcie Pierza" - regionalny przegląd widowisk przedstawiających życie, kulturę i obyczaje dawnych Kurpiów.
Najlepsi gawędziarze i śpiewacy ludowi, ale też kapele łączące tradycję z nowoczesnością pokażą się podczas rozpoczętych w sobotę w Nowogrodzie (Podlaskie) 24. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.
Galeria polskiego malarstwa emigracyjnego epoki romantyzmu i stała wystawa wycinanek znajdą się w rozbudowanym Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Mazowieckie). Placówka powiększy się o sąsiednią zabytkową kamienicę, zrewitalizowaną do połowy 2018 r.
Pomnik etnografa Adama Chętnika i pomniki-ławeczki jego żon: Zofii i Jadwigi stanęły w sobotę na terenie obchodzącego 90-lecie istnienia skansenu kurpiowskiego w Nowogrodzie (Podlaskie). To jeden z najstarszych skansenów w Polsce.
Nowe opowieści - m.in. o tym, dlaczego straszy o północy, o diable zwanym ciortem, topielcu czy zmorach - znalazły się w drugim, rozszerzonym i zmienionym wydaniu "Kurpie - legendy i podania", opublikowanym przez obchodzący 20-lecie istnienia Związek Kurpiów.
Podręcznik do nauki dialektu kurpiowskiego wydał Związek Kurpiów w Ostrołęce (Mazowieckie). To pierwsza tego typu inicjatywa; ma służyć ocaleniu tej gwary od zapomnienia i zachęcić młodych do jej poznawania.