Na warszawskich Bielanach 24 kwietnia odsłonięty został mural z podobizną Karola Modzelewskiego, jednej z legend antykomunistycznej opozycji w czasach PRL-u. "Była u niego gotowość odsiedzenia za ideały, ale także wielka mądrość, umiejętność krytycznego spojrzenia na siebie" - mówił o Modzelewskim Marian Turski.
Karol Modzelewski, Stanisław Jewgrafowicz Pietrow, Antonina Wyrzykowska oraz Hrant Dink, Julia Ilisińska, Emanuel Ringelblum i Liu Xiaobo zostali w czwartek upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. W czasach zła wybierali dobro – napisał o uhonorowanych wiceszef MKDNiS Jarosław Sellin.
55 lat temu, 18 marca 1965 r., byli działacze PZPR Jacek Kuroń i Karol Modzelewski ogłosili przygotowywany przez wiele miesięcy „List otwarty do członków PZPR”. Poddali w nim krytyce obowiązujący od października 1956 r. model funkcjonowania państwa i społeczeństwa PRL.
Senat przyjął w czwartek uchwałę upamiętniającą prof. Karola Modzelewskiego. Senat oddaje hołd wielkiemu patriocie, nieugiętemu w walce o wolność, demokrację i prawa obywatelskie naukowcowi, człowiekowi, który dobrze zasłużył się Polsce - napisano w uchwale.
8 maja, o godz. 15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędzie się pogrzeb prof. Karola Modzelewskiego – zmarłego w niedzielę w historyka, dysydenta, więźnia politycznego, jednego z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL. Uroczystości będą miały charakter świecki i prywatny.
W swoich badaniach Karol Modzelewski stosował najbardziej nowoczesne i najciekawsze metody badawcze swoich czasów – mówi PAP dr hab. Paweł Żmudzki z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
„Z zawodu jestem historykiem wyspecjalizowanym w badaniach nad średniowieczem, czyli mediewistą. […] jestem jednak uczestnikiem tej historii, która dzieje się na naszych oczach” – podkreślał prof. Karol Modzelewski w wydanej w 2013 r. autobiografii „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”.
Komunista, rewizjonista, opozycjonista, więzień PRL-u (łącznie 8 lat!), „Solidarnościowiec”, mój starszy kolega z PAN, adwersarz polityczny - napisał w poniedziałek na Twitterze o zmarłym w niedzielę historyku, jednym z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL wicepremier Piotr Gliński.