Wkrótce ruszą prace przy rewitalizacji odwiertu wód solankowych w Jaworzu – poinformował w poniedziałek PAP naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy tamtejszego urzędu gminy Radosław Hudziec. To krok ku odzyskaniu przez miejscowość statusu uzdrowiska.
Oprócz bezpośrednich skutków powodzi Dolny Śląsk boryka się też z innymi poważnymi problemami. Jednym z nich jest drastyczne ograniczenie ruchu turystycznego. Niektóre dolnośląskie muzea notują nawet 90-proc. spadek liczby odwiedzających.
W centrum Rybnika stanął pomnik upamiętniający dotkniętych Tragedią Górnośląską - podały w poniedziałek władze miasta. Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się falę komunistycznych, także polskich represji wobec mieszkańców Górnego Śląska w latach 1945-48.
214 lat temu urodziła się Marianna Orańska, niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem. W Kamieńcu Ząbkowickim znajduje się pałac jej imienia. Poddani mówili o niej „Dobra Pani”, a pamięć o niej została utrwalona w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika.
Dużo czasu minęło, nim część Górnego Śląska weszła w skład II Rzeczpospolitej. W efekcie trzech Powstań Śląskich oraz plebiscytu przeprowadzonego na tym terytorium Rada Ligi Narodów i Rada Ambasadorów przyznały Polsce 29 procent spornego terenu (powiaty: katowicki, lubliniecki, pszczyński, rybnicki, świętochłowicki i tarnogórski), 53 z 67 kopalń węgla i 9 z 14 stalowni. Symbolicznym objęciem części Górnego Śląska przez administrację polską było wkroczenie 20 czerwca 1922 r. wojsk gen. Stanisława Szeptyckiego do powiatu katowickiego.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przekazała samorządowi Rudy Śląskiej w formie darowizny należące do niej tereny i zabudowania szybu Franciszek, gdzie powstaną Lokalne Centrum Tradycji oraz mieszkania komunalne i wspomagane.
Podpisano umowę na współprowadzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku przez samorząd wojewódzki i miejski. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w czwartek wyjaśnił, że celem współpracy jest m.in. szeroka promocja obiektu.
Kilkadziesiąt fotografii, dokumentujących ważne wydarzenia i życie codzienne kilku minionych dekad, zgromadzono na otwartej we wtorek w Katowicach wystawie „Zapiski śląskiego fotoreportera”. Autorem zdjęć jest nestor śląskiej fotografii prasowej, 89-letni Stanisław Jakubowski.
24 czerwca w Mysłowicach w ramach imprezy „Śląsk to wielka rzecz” odbędzie się piknik, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu. Zapowiedziano też koncert z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej i zespołu Myslovitz, a także pokaz sprzętu wojskowego Polskiej Armii.