40 lat temu, 4 listopada 1981 r., w Warszawie doszło do spotkania przewodniczącego „Solidarności” Lecha Wałęsy, I sekretarza KC PZPR gen. Wojciecha Jaruzelskiego i prymasa Józefa Glempa. Rozmowy w willi przy ul. Parkowej były elementem operacji propagandowej władz komunistycznych przygotowującej się do wprowadzenia stanu wojennego.
30 lat temu, 17 lipca 1989 r., PRL i Stolica Apostolska nawiązały stosunki dyplomatyczne. Decyzja o ich wznowieniu była efektem długich i trudnych negocjacji oraz wpływu autorytetu Jana Pawła II. Była także świadectwem wsparcia Kościoła wobec przemian politycznych dokonujących się w Polsce.
W warszawskim Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN odbyło się spotkanie z cyklu „Kościół–Naród–Państwo, czyli niezwykły wiek XX w dziejach Polski”. Wiodącym tematem dyskusji było zachowanie ludzi Kościoła katolickiego w zderzeniu z ustrojem komunistycznym.
W pierwszą rocznicę śmierci prymasa seniora kard. Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela została odprawiona w czwartek msza św. w intencji jego zbawienia. Mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Kard. Józef Glemp przez 23 lata (1981-2004) przewodził Episkopatowi Polski i polskiemu Kościołowi. Stał na jego czele w czasie stanu wojennego, przemian ustrojowych w 1989 r. oraz integracji z Unią Europejską. Był ostatnim prymasem urzędującym w Warszawie.
W książce "Glemp. Pod okiem opatrzności", która właśnie trafia do księgarń, zebrano najważniejsze wywiady, jakich na przestrzeni 20 lat zmarły w styczniu tego roku prymas udzielił Stanisławowi Karnacewiczowi, dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej.
Niedawny zgon Prymasa seniora kard. Józefa Glempa był okazją do przypomnienia jego życia i niełatwej drogi kapłańskiej z historią w tle. O niektórych jej elementach mówiono jednak zbyt mało. Mam tu zwłaszcza na myśli skuteczną akcję kard. Glempa na rzecz odrodzenia Kościoła katolickiego w ZSRR, a szczególnie na Białorusi.
Ciało prymasa Polski kard. Józefa Glempa spoczęło w poniedziałek w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela. Wcześniej w świątyni odprawiono uroczystą mszę, która zakończyła trzydniowe uroczystości pogrzebowe.