Korespondent BBC w Moskwie Steve Rosenberg wspomina, że gdy Borys Jelcyn przekazywał władzę Władimirowi Putinowi kazał mu „zaopiekować się Rosją”. Wkrótce minie 25 lat odkąd rządzi Putin. W artykule zamieszczonym na portalu BBC Rosenberg podsumowuje wpływ wojny przeciwko Ukrainie na sytuację Rosjan.
Mazowiecki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych Mazowsza historyczny zespół budowlany Osiedla „Przyjaźń”, położony w Warszawie, w obszarze ograniczonym ulicami Powstańców Śląskich, S. Konarskiego, Górczewska (dzielnica Bemowo).
Zmarła Lubow Winogradowa, która kierowała Niezależnym Stowarzyszeniem Psychiatrycznym Rosji, organizacją walczącą ze stosowaniem tzw. psychiatrii represyjnej - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na współpracowników działaczki.
Eksperci Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN) uznali rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa za ukrainofoba i imperialistę. W związku z tym nazwy miejsc i pomniki jemu poświęcone można uznać za symbole rosyjskiej polityki imperialnej, a ich obecność za propagandę kraju agresora - stwierdzono.
Około 160 monumentalnych mozaik i panneau znajdujących się na ścianach bloków mieszkalnych, pochodzących z czasów sowieckich, zostało przez władze Uzbekistanu uznanych za obiekty materialnego dziedzictwa kulturowego; od teraz podlegają ochronie - podał 27 marca portal gazeta.uz.
W Pruszkowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa pt. „Przed 17 września 1939 r. Stan posiadania Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze anektowanym przez ZSRR”. To jedna z inicjatyw Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego, zmierzających do ustalenia strat i zniszczeń na ziemiach wschodnich.
19–20 września odbędzie się konferencja, podczas której oficjalnie rozpocznie prace zespół badający rozmiar strat poniesionych przez Polskę ze strony ZSRR w latach 1939–1945; celem jest przygotowanie raportu w tej sprawie – powiedział w Studiu PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.