65 lat temu, 24 października 1956 r., u stóp stalinowskiego Pałacu Kultury i Nauki odbyła się jedna z największych manifestacji politycznych okresu PRL. Wiec poparcia dla Władysława Gomułki był szczytowym momentem nadziei jego kariery politycznej i początkiem rozczarowania jego rządami.
65 lat temu, 21 października 1956 r., I sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Kres polskiego stalinizmu przyniósł nadzieje na złagodzenie reżimu komunistycznego i zmniejszenie zależności od ZSRS. Październik zapoczątkował „małą stabilizację” i zawiódł wiele społecznych oczekiwań.
Rok 1956 z tajnym referatem Nikity Chruszczowa na XX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, śmiercią Bolesława Bieruta w Moskwie, Powstaniem Czerwcowym w Poznaniu i powrotem do władzy Władysława Gomułki jest uznawany za pierwszy przełom polityczny w PRL, ów pierwszy powojenny „polski miesiąc”, od którego rozpoczyna się droga Polaków do wolności, zakończona nomen omen w czerwcu 1989 roku pierwszymi częściowo wolnymi wyborami do sejmu i senatu.
Komuniści trzęśli się ze strachu, że protest rozleje się po kraju, że ruszą kolejne miasta i dojdzie do ogólnopolskiej rewolty. Tym bardziej że silna organizacja PZPR w Poznaniu została w dużej mierze rozbita, część tamtejszych działaczy partyjnych wyczekiwała, co będzie dalej, a część przyłączyła się do protestujących – mówi PAP historyk dr Robert Spałek z IPN.
W 1956 r. prasa stworzyła odpowiedni klimat społeczny. Najpewniej nie byłoby takiej popularności Gomułki i tak daleko idących zmian politycznych, gdyby nie prasa – mówi PAP dr Michał Przeperski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Akademii Nauk.
65 lat temu, 24 kwietnia 1956 r., po jedenastu latach więzienia wolność odzyskał Kazimierz Moczarski, żołnierz AK, oficer Biura Informacji i Propagandy, późniejszy autor „Rozmów z katem”. Jego uwolnienie oraz głośny proces rehabilitacyjny były przejawami odwilży politycznej w PRL.
65 lat temu, 11 marca 1956 r., na łamach tygodnika „Po prostu” ukazał się artykuł „Na spotkanie ludziom z AK”. Tekst Jerzego Ambroziewicza, Walerego Namiotkiewicza i Jana Olszewskiego jest uznawany za jeden z najważniejszych i najodważniejszych manifestów polskiej odwilży.
65 lat temu, 5 stycznia 1956 r., odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Klubu Krzywego Koła. Działalność niewielkiej grupy intelektualistów była jednym z ważnych aspektów odwilży politycznej. Historycy oceniają KKK jako przejaw aktywności opozycyjnej wobec reżimu, mimo że początkowo środowisko Klubu było w pełni kontrolowane przez władze.
W okresie odwilży październikowej prasa częściowo uniezależniła się od władzy i cieszyła ogromną poczytnością. Nie tylko dostarczała informacji, lecz także niejednokrotnie wpływała na bieg wydarzeń i kształtowała nastroje społeczne – podkreślają autorzy wydanej przez IPN monografii o historii polskiej prasy w okresie odwilży.