20 sierpnia 1959 r., 65 lat temu, rozformowano Wojskowy Korpus Górniczy - przypomniał we wtorek Instytut Pamięci Narodowej. Podczas 10 lat funkcjonowania korpusu, do którego kierowano młodych mężczyzn uważanych za nieprzychylnych ustrojowi komunistycznemu, zginęło ok. 1 tys. wcielonych.
Przedstawiciele środowiska b. żołnierzy górników, których w latach 1949-1959 z przyczyn politycznych przymusowo kierowano do ciężkich prac w kopalniach i kamieniołomach, po raz 22. pielgrzymowali we wtorek na Jasną Górę. Doroczne spotkanie to forma pielęgnowania pamięci o tamtych wydarzeniach.
Kombatanci, których jako żołnierzy kierowano w latach 50. ubiegłego wieku do ciężkiej pracy w kopalniach, przybyli w poniedziałek na Jasną Górę z 21. Pielgrzymką Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników.
Zmianą wart i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono Dzień Żołnierza Górnika. Komunistom nie udało się pozbawić was ducha i przywiązania do tradycji niepodległościowej - mówił p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.
Przedstawiciele środowiska b. żołnierzy górników, których w latach 1949-1959 z przyczyn politycznych przymusowo kierowano do ciężkich prac w kopalniach i kamieniołomach, po raz 20. pielgrzymowali w niedzielę na Jasną Górę. Doroczne spotkanie to forma pielęgnowania pamięci o tamtych wydarzeniach.
W Bytomiu stanie pomnik upamiętniający żołnierzy górników, których w latach 1949-1959 z przyczyn politycznych przymusowo kierowano do ciężkich prac w kopalniach i kamieniołomach. Jego odsłonięcie na terenie dawnej kopalni Rozbark odbędzie się w sobotę.
Żołnierzom-górnikom, kierowanym w PRL przymusowo do ciężkich prac w kopalniach, należy się szacunek, a pamięć o ich determinacji powinna być pielęgnowana – mówili w sobotę na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Związku Represjonowanych Politycznie byłych Żołnierzy-Górników.
Żołnierze-górnicy, czyli kierowani w PRL przymusowo do pracy m.in. w kopalniach, kamieniołomach i zakładach pozyskiwania rud uranu, będą mieć - tak jak inwalidzi wojenni - prawo do bezpłatnych leków – stanowi ustawa, którą w czwartek poparł Senat.
Objęcie świadczeniami pieniężnymi tzw. żołnierzy-górników - zakłada projekt nowelizacji ustawy o kombatantach, który w piątek poparł Senat. Chodzi o osoby, które w latach 1949-1959 z powodów politycznych trafiły do kopalń węgla kamiennego, uranu i do kamieniołomów.