Taksonomowie uczcili polskich matematyków. Na cześć Stefana Banacha i Alfreda Tarskiego nazwali gatunki bezskrzydłych chrząszczy z RPA (Machleida banachi oraz Machleida tarskii); na cześć Stanisława Ulama – cały rodzaj prehistorycznych małży (Ulamus).
80 lat temu, 25 lipca 1939 r., polski wywiad przekazał kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigmy” francuskim i brytyjskim sojusznikom. Prace nad łamaniem kolejnych wersji „Enigmy” kontynuowano w brytyjskim ośrodku w Bletchley Park. Zdaniem historyków złamanie kodu skróciło II wojnę światową o 2-3 lata.
Enigma - znana głównie z czasów II wojny światowej niemiecka maszyna szyfrująca - jest atrakcją wystawy, którą od soboty można oglądać w Krakowie w Pałacu Czeczotki. Jej twórcy przypominają wybitnych polskich uczonych matematyków, kryptologów i informatyków.
Każdy Polak wyjeżdżający za granicę powinien być ambasadorem prawdy o polskim wkładzie w złamanie szyfru Enigmy – powiedział w poniedziałek w Poznaniu wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Dodał, że złamanie niemieckiego kodu jest "jednym z naszych największych zwycięstw II wojny światowej".
Muzeum Enigmy w Poznaniu ma powstać do końca 2019 roku i funkcjonować pod nazwą Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. W poniedziałek marszałek wielkopolski przekazał na ten cel ponad 10 mln zł.
Muzeum Enigmy w Poznaniu ma powstać do końca 2019 roku i funkcjonować pod nazwą Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Zarząd województwa przekazał na ten cel ponad 10 mln zł dofinansowania.
Ławka z figurami dwóch wybitnych polskich matematyków Stefana Banacha i Ottona Nikodyma została odsłonięta w piątek na krakowskich Plantach nieopodal wzgórza wawelskiego. Upamiętnia ona 100. rocznicę dyskusji matematycznej, jaką odbyli naukowcy.