70 lat temu, 22 marca 1951 r., zmarł Henryk Floyar-Rajchman – działacz niepodległościowy, polityk, dyplomata, żołnierz. Wraz z płk. Ignacym Matuszewskim wsławił się pokierowaniem zakończoną sukcesem akcją ewakuacji polskiego złota do Francji w 1939 r.
Urodził się 7 grudnia 1893 r. w Warszawie. Był synem Józefa Raichmana i Anny z domu Winiarskiej. Początkowo uczył się w VI Gimnazjum Filologicznym w Warszawie. Następnie, od 1911 r., kształcił się w I Szkole Realnej w Krakowie, gdzie zdał maturę. Studiował też prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1923 r. ukończył Wyższą Szkołę Wojenną w Warszawie.
W Archiwum Akt Nowych zostały zaprezentowane dokumenty dotyczące ewakuacji polskiego złota w 1939 r. "To Adam Koc wystąpił z inicjatywą zabezpieczenia depozytu Banku Polskiego na dalszy okres wojny" - przypomniał w poniedziałek dyrektor AAN dr Tadeusz Krawczak.
Uroczysty państwowy pogrzeb płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana, którzy w 1939 r. zasłużyli się ewakuacją polskiego złota do Francji, odbędzie się 10 grudnia w Warszawie. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Polski z USA 23 listopada.