Minister sprawiedliwości przyznał srebrną odznakę „Za zasługi w pracy penitencjarnej” dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej dr. Karolowi Nawrockiemu – informuje w piątek PAP mjr Marek Stuba, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej.
Tablicę upamiętniającą b. funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów więziennych z Górnego Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego - ofiary represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego - odsłonięto w niedzielę przy bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.
Państwa trud należy do najbardziej odpowiedzialnych, wymaga doskonałego przygotowania i dyscypliny, za które dziś państwu dziękuję – napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do funkcjonariuszy Służby Więziennej odczytanym w piątek na obchodach stulecia formacji.
Służba Więzienna ma przed sobą zadanie nie tylko dbania o bezpieczeństwo publiczne, porządek i resocjalizację, chodzi też o stanie na straży pamięci, budowanie etosu, siły formacji i wartości - powiedział wiceszef MS Michał Woś podczas obchodów święta Służby Więziennej.
Napis "Solidarność", prawdopodobnie ze stanu wojennego, odkryto na ścianie jednej z cel w Zakładzie Karnym w Łupkowie (Podkarpackie). Napis zostanie zabezpieczony – zapewnił rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie mjr Jarosław Wójtowicz.
Konkursy, akcje promujące czytelnictwo, spotkania z bibliotekarzami – rozpoczynający się w poniedziałek Tydzień Bibliotek odbywa się także w śląskich jednostkach penitencjarnych. Część osadzonych będzie mogła także odwiedzić biblioteki publiczne.
Osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu rzeszowskiego poznają polskie symbole narodowe i znaki patriotyczne. Chodzi o uświadomienie im rangi i znaczenia tych symboli, które często pojawiają się m.in. w tatuażach osadzonych.