Sejm jednogłośnie podjął uchwałę ws. upamiętnienia 150. rocznicy urodzin Cyryla Ratajskiego. „Sejm składa hołd temu wielkiemu polskiemu patriocie, politykowi i organicznikowi oraz uznaje, że dobrze przysłużył się on Polsce" - głosi uchwała.
Złożeniem kwiatów w miejscach pamięci, prezentacją zdjęć i pamiątek oraz konferencją naukową Poznań uczcił 150. rocznicę urodzin Cyryla Ratajskiego. Przedwojenny prezydent stolicy Wielkopolski i delegat rządu na kraj w latach 1940 - 1942 urodził się 3 marca 1875 roku.
Koncertem, konferencją naukową, ale także festynem zorganizowanym na osiedlu Bolesława Chrobrego uczci w tym roku Poznań 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. W świętowanie włączył się także samorząd regionu – województwo wsparło obchody organizowane w Gnieźnie.
W 2025 roku poznaniacy wreszcie zobaczą wystające znad ziemi zręby nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 budowanej w sąsiedztwie Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Muzeum ma zacząć działalność w 2027 roku.
Wielkopolan wypędzonych ze swoich domów przez Niemców w czasie II wojny światowej upamiętnia pomnik, który stanął w centrum Poznania. Według szacunków historyków, z Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa wypędzono ponad 280 tys. osób.
Kafel piecowy przedstawiający mękę św. Stanisława, egzemplarze półgrosza króla Władysława Il Jagiełły, kamienna kula z czasów potopu szwedzkiego – to niektóre ze znalezisk archeologicznych z terenu Zamku Królewskiego w Poznaniu. Zabytki można obejrzeć w Sali Przemysła Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.
W czwartek upamiętniono 85. rocznicę utworzenia w Forcie VII w Poznaniu najstarszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich. Z tej okazji przedstawiciele rodzin więźniów odczytali fragmenty ich wspomnień, a po złożeniu wieńców poświęcono ekumeniczną kaplicę utworzoną w miejscu kaźni.
Wybitny lekarz Heliodor Święcicki przez ponad 30 lat mieszkał w poznańskim Pałacu Działyńskich, gdzie organizował spotkania połączone z odczytami gości ze świata nauki i kultury. W czwartek tę tradycję przypomni zespół PAN Biblioteki Kórnickiej w trakcie „Wieczoru czwartkowego” poświęconego tej postaci.