W sobotę odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie stałej muzeum w Sobiborze (Lubelskie). Zwiedzanie obejmie również otwarty niedawno w nowej odsłonie teren upamiętnienia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady.
W październiku ma być udostępniona dla zwiedzających wystawa stała w budowanym Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze (Lubelskie), gdzie w latach 1942–1943 funkcjonował niemiecki obóz zagłady, w którym zamordowano ok. 180 tys. Żydów.
Rozpoczęły się prace wykończeniowe budynku muzeum w budowanym Miejscu Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Potrwają one do sierpnia 2019 r. Natomiast jeszcze w tym roku ma być ogłoszony konkurs na aranżację wystawy w nowym muzeum.
Prace nad projektem muzeum w Sobiborze trwają od 9 lat, a Rosja poprosiła, by do nich dołączyć dopiero półtora roku temu - powiedział PAP wiceminister kultury Jarosław Sellin. Cztery kraje zaangażowane w ten projekt jednomyślnie postanowiły dokończyć go w niezmienionym składzie - dodał.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa pozytywnie oceniła zaproszenie Rosji na obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w obozie w Sobiborze. Ponowiła jednak zarzut, iż Polska nie dopuściła do udziału Rosji w projekcie nowego tamtejszego Muzeum-Miejsca Pamięci.
Prace nad utworzeniem miejsca pamięci w Sobiborze będą kontynuowane w dotychczasowym składzie, który działa już od 9 lat, bez udziału Rosji - powiedział PAP wiceminister kultury Jarosław Sellin. Odniósł się w ten sposób do zarzutów Rosji, która zarzuca Polsce wykluczenie z przedsięwzięcia.