80 lat temu, 14 lipca 1943 r., Stanisław Mikołajczyk objął urząd premiera rządu RP. Jego urzędowanie przypadało na decydujący okres II wojny światowej, który przesądził o kształcie powojennej Europy. Decyzje podejmowane przez Mikołajczyka miały służyć ratowaniu suwerenności Polski.
Polska delegacja pod przewodnictwem premiera Mikołajczyka rozważała możliwość przyjęcia sowieckiej „interpretacji” odpowiedzialności za mord na polskich oficerach – mówi PAP prof. Mariusz Wołos, historyk z IH PAN oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Sejm podjął w piątek przez aklamację uchwałę ws. uczczenia 120. rocznicy urodzin Stanisława Mikołajczyka. Sejm "czci pamięć o Stanisławie Mikołajczyku, który walczył w o demokratyczną Polskę, i składa mu hołd" – głosi uchwała.
75 lat temu, 30 czerwca 1946 r., odbyło się tzw. referendum ludowe. Zdominowany przez komunistów rząd zadawał pytania dotyczące zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej i utrwalenia polskiej granicy zachodniej. Sfałszowany przez komunistów plebiscyt świadczył o braku społecznego poparcia dla narzuconych przez Moskwę władz.
Rzeźbę przedstawiającą b. przywódcę Polskiego Stronnictwa Ludowego, premiera RP na uchodźstwie Stanisława Mikołajczyka odsłonięto w sobotę w Radomiu. W tym mieście w 1946 r. odbyła się demonstracja poparcia dla polityka, będącego wówczas symbolem opozycji wobec komunistów.
Dawało nadzieję na chociaż okruch wolności i demokracji w powojennej Polsce. Jako jedyne podjęło próbę legalnej walki z komunistycznym monopolem władzy. 75 lat temu, 22 sierpnia 1945 r., założone zostało Polskie Stronnictwo Ludowe z Wincentym Witosem i Stanisławem Mikołajczykiem.
Kiedy Stanisław Mikołajczyk wrócił do Polski, celem komunistów było to, aby on i ludowcy legitymizowali to, co się stało w Polsce po roku 1944. Przez te pierwsze lata to się jednak nie udało – powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, w czasie spotkania wokół publikacji „Nieznane instrukcje, wytyczne, okólniki Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego dotyczące ruchu ludowego i niezależnych działaczy ludowych w latach 1945–1954”.
72 lata temu, 21 października 1947 r., Stanisław Mikołajczyk, lider opozycyjnego wobec komunistów PSL, w obawie przed aresztowaniem i procesem potajemnie opuścił Polskę. Jego wyjazd można uznać za kres walki Polskiego Stronnictwa Ludowego z pogłębiającym się zniewoleniem komunistycznym.
76 lat temu, 5 lipca 1943 r., po śmierci gen. Władysława Sikorskiego obowiązki premiera rządu RP na Uchodźstwie przejął Stanisław Mikołajczyk (rząd sformował się zaś 14 lipca). Naczelnym Wodzem mianowany został gen. Kazimierz Sosnkowski.
75 lat temu, 7 czerwca 1944 r., premier Stanisław Mikołajczyk spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Rozmowa była pierwszą z kilku pomiędzy tymi politykami i jednocześnie jednym z momentów, w których rząd RP przekonał się o rzeczywistych celach polityki aliantów oraz ich stosunku do polskich interesów.