Prezydent Bułgarii Rumen Radew gościł w czwartek w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie m.in. otworzył wystawę „Opowieści z dziejów głagolicy” w Bibliotece Jagiellońskiej. Podkreślił, że pismo głagolickie, wraz z cyrylicą stanową nierozerwalną część historii i kultury państwa bułgarskiego.
Grupa rycerzy z bractw rycerskich współpracujących z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z okazji 580. rocznicy śmierci króla Władysława Warneńczyka zaprezentuje w Bułgarii swoje umiejętności i tradycje. "Nasze bractwa wzbudzają wielkie zainteresowanie na europejskich imprezach" - powiedział PAP dyrektor muzeum Szymon Drej.
Arsenał w obozie rzymskiego Legionu Italskiego w Novae (Bułgaria) zajmował aż 32000 m kw. - ustalili archeolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas zakończonych tegorocznych prac badawczych. To już 65. sezon polsko-bułgarskich prac archeologicznych Novae.
Wniosek o podjęcie na nowo sprawy katastrofy lotniczej w bułgarskim Gabare w 1978 r. zostanie rozpoznany jeszcze w lipcu - poinformował PAP prok. Robert Janicki z IPN. Prokurator Generalny Adam Bodnar powiedział PAP, że takie sprawy trzeba analizować, aby zachować "poczucie poszanowania praw ofiar".
W Bułgarii ukazało się tłumaczenie powieści Pawła Huellego "Śpiewaj Ogrody". Wydanie przekładu Silvii Borisovej wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.
45 prac czołowej szkoły malarstwa ikonowego Bułgarii prezentuje Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK) w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Dla Bułgarów to dzieła bardzo ważne pod względem ideowym i politycznym – podkreślają muzealnicy.
Poświęcenie radzieckich żołnierzy w II wojnie światowej przeciw nazistowskim Niemcom zasługuje na szacunek, lecz pomniki sowieckich czołgów nie mogą być pomnikami wyzwolenia – pisze znany bułgarski politolog Iwan Krystew w eseju pt. „Nie, armia sowiecka nie wyzwoliła Europy Wschodniej”.
Bułgarskie media obszernie informują w niedzielę o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, podkreślając, że był to jeden z wielkich i najbardziej nowatorskich kompozytorów. Miał w maju dyrygować orkiestrą w filharmonii sofijskiej.
Rada Uniwersytetu Sofijskiego pozbawiła tytułu doktora honoris causa Hansa Franka, niemieckiego zbrodniarza skazanego na śmierć przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze i straconego w 1946 roku – poinformowano na stronie internetowej uczelni.