Działające od blisko 80 lat Muzeum Lenina w Tampere w niedzielę zakończyło działalność. W weekend wystawę przedstawiającą sylwetkę organizatora i pierwszego przywódcy totalitarnego państwa sowieckiego odwiedziło ponad tysiąc osób. Fińskie muzeum było ostatnią tego typu placówką w krajach zachodnich.
26 października 1879 roku niedaleko Chersonia urodził się Lew Trocki, faktyczny przywódca rewolucji bolszewickiej, wróg, a w końcu ofiara Stalina. Był równie bezwzględny jak on – podkreśla Robert Service, autor nowej biografii Trockiego.
W maju 1918 roku żołnierze I Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego zostali rozbrojeni przez Niemców. „Kapitulacja Bobrujska nie jest jednak kresem wysiłku żołnierzy polskich rozproszonych w dawnym Imperium Rosyjskim. Wręcz przeciwnie, stanowiła pewien początek” – czytamy.
Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 100-lecie powołania Polskiego Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu. Doceniono w niej „zasługi Komitetu dla ratowania polskich dzieci na obczyźnie, jak również pomoc i życzliwość narodu japońskiego, a w szczególności cesarzowej Sadako”.
5 marca 1953 r. w Kuncewie k. Moskwy zmarł Józef Stalin, współtwórca ZSRS, komunistyczny dyktator odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi. Organizator Wielkiego Terroru w ZSRS w latach 1937–1938. Z jego rozkazu w 1940 r. prawie 22 tys. Polaków zginęło w zbrodni katyńskiej.
„Borys Sawinkow był Rosjaninem z krwi i kości, ale ani samodzierżawie, ani imperializm nie miały dlań nigdy uroku. Czym jest Cesarstwo Rosyjskie, dowiedział się w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i wczesną młodość. W latach studenckich zaangażował się w walkę z rządem; został terrorystą, łudził się, że zabijając, wymierza sprawiedliwość i przybliża wyzwolenie” – pisze Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Nie byłoby rewolucji komunistycznej, gdyby nie "zmiany umysłowe" elit europejskich w epoce Oświecenia, które doprowadziły do powołania "zawodowych rewolucjonistów" - powiedział prof. Wojciech Roszkowski podczas debaty poświęconej stuleciu puczu bolszewickiego w Rosji.
Dlaczego po upływie stulecia od rewolucji bolszewickiej, będącej zapowiedzią śmierci milionów ludzi na całym świecie, totalitarna ideologia opiewana przez Lenina i Stalina wciąż znajduje zwolenników? Na to i wiele innych pytań odpowiedzą uczestnicy dyskusji „Stulecie rewolucji bolszewickiej, czyli długi cień komunizmu”.
"Stulecie rewolucji bolszewickiej, czyli długi cień komunizmu" to tytuł debaty, na którą w środę w Warszawie zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. W dyskusji udział wezmą wybitni badacze historii: Andrzej Paczkowski, Wojciech Roszkowski, Bogdan Szlachta.