W rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz TVP Polonia pokaże trzy filmy dokumentalne poświęcone byłym więźniom niemieckiego obozu - będą to: „Położna” Marii Stachurskiej, „Mój najszczęśliwszy dzień. Marian Turski” Michała Bukojemskiego oraz „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.
W Holiszowie w zachodnich Czechach w piątek upamiętniono 78. rocznicę wyzwolenia 5 maja 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet przez Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych.
W niedzielę w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. Ocaleni z kilku krajów ostrzegali, by nie ustawać w walce z rasizmem i antysemityzmem – podaje portal tygodnika „Zeit”.
Przedstawiciele ambasady RP w Czechach w czwartek złożyli wiązanki kwiatów w Holiszowie przed tablicami upamiętniającymi wyzwolenie w 1945 r. przez żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ niemieckiego obozu koncentracyjnego, w którym więziono około 1000 kobiet.
Zorganizowane w czwartek w parlamencie Austrii upamiętnienie 77. rocznicy wyzwolenia obozu w Mauthausen pełne było odniesień do agresji Rosji na Ukrainę. Przewodniczący Rady Narodowej (izby niższej parlamentu) Wolfgang Sobotka wezwał do wsparcia Ukrainy „wszelkimi konstytucyjnymi środkami”.
Oficjalne uroczystości wyzwolenia obozu koncentracyjnego Mauthausen 15 maja odbędą się w tym roku bez ambasadorów Rosji i Białorusi; zostali oni poproszeni przez organizatorów, by nie uczestniczyli w ceremonii z uwagi na rosyjską wojnę przeciw Ukrainie – informuje we wtorek portal dziennika „Der Standard”.
Podobnie jak w ubiegłym roku, pandemia koronawirusa uniemożliwiła świętowanie wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau z udziałem tysięcy gości, w tym ocalałych i wyzwolicieli. „Ciche upamiętnienie”, było jedynym wydarzeniem, które odbyło się nie w internecie, tylko bezpośrednio w miejscu pamięci.
W niedzielę w Ravensbrück uczczono 76. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Z powodu ograniczeń spowodowanych epidemią uroczystości odbyły się częściowo online. W obchodach w miejscu pamięci wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Berlinie.