Chuligan, przemytnik, współpracownik wywiadu II RP, żołnierz AK-owskiego podziemia i pisarz – w klasztorze na Świętym Krzyżu koło Kielc otwarto wystawę poświęconą Sergiuszowi Piaseckiemu.
Tu bije źródło wiary chrześcijańskiej i naszej narodowej tożsamości - mówił podczas homilii na Świętym Krzyżu biskup senior Edward Frankowski. W czwartek w sanktuarium odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.
Nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów MN. Chodzi o zachodnie skrzydło klasztoru oraz tzw. szpitalik, które wcześniej wyłączono ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Kilkuset pątników wzięło udział w drodze krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Uczestnicy, podążając tzw. Drogą Królewską, nieśli ze sobą drewniany trzymetrowy krzyż. Łysogórska kalwaria należy do najstarszych w kraju. Jej tradycje sięgają początków XVII w.
Potyczki konnej husarii, moda dworska z XVII wieku, muzyka i tańce z tamtej epoki – to tylko niektóre atrakcje widowiska historycznego „Opowieść jako żywa…, które w niedzielę odbędzie się na błoniach Świętego Krzyża w 410. rocznicę urodzin Jeremiego Wiśniowieckiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.
Władysław Jagiełło stworzył tu główny ośrodek intelektualny i kulturalny w Polsce. Choć w XVII w. rolę tego potężnego sanktuarium przejęła Jasna Góra, to przechowywane w opactwie na szczycie Łysej Góry relikwie Drzewa Krzyża Świętego do dziś przyciągają pielgrzymów. Od marca Święty Krzyż znajduje się na Liście Pomników Historii.