Projekt miejsca upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie to ważna inicjatywa, którą przyspieszamy - powiedział na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu sekretarz stanu w MSZ Andrzej Szejna. Poinformował, że projekt inwestycji ma być gotowy na przełomie kwietnia i maja.
Niemieccy parlamentarzyści uczcili w środę pamięć milionów ofiar Holokaustu w związku z 79. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz. Przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas (SPD) w swoim przemówieniu wezwała społeczeństwo do przeciwstawiania się odradzającemu się antysemityzmowi oraz nienawiści.
Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski – mówi PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Czwartkową sesję Bundestag rozpoczął od upamiętnienia żydowskich bojowników i ofiar Powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 80 lat temu. „To była rozpaczliwa walka, w której godność i odwaga zostały przeciwstawione najgłębszej pogardzie dla człowieka i okrucieństwa” – powiedziała przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas (SPD).
Bundestag we wtorek uczcił minutą ciszy pamięć ocalałego z Holokaustu Borysa Romanczenki, który zginął w rosyjskim ataku bombowym na Ukrainie. „Jego śmierć przypomina nam, że Niemcy również ponoszą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę” - podkreśliła wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt.
Niemiecki parlament Bundestag uczcił w czwartek pamięć ofiar Holokaustu. Ocalała z Zagłady Inge Auerbacher zaapelowała o przeciwstawienie się antysemityzmowi. „Niestety, ten rak odżył i nienawiść do Żydów jest znowu powszechna w wielu krajach świata, w tym w Niemczech” – powiedziała.
Komisja sprawiedliwości regionalnego parlamentu Turyngii w środkowych Niemczech uchyliła immunitet posła prawicowo-populistycznej partii AfD Bjoerna Hoeckego i tym samym umożliwiła wszczęcie przeciwko niemu dochodzenia w związku z tym, że w przemówieniu wyborczym użył nazistowskiego hasła „Wszystko dla Niemiec” (Alles fuer Deutschland).
Osoby, które musiały uciec z Niemiec przed prześladowaniami nazistowskimi w latach 1933-1945 oraz ich potomkowie, mogą uzyskać obywatelstwo niemieckie bez spełniania dodatkowych wymagań - zdecydował w piątek Bundestag.
80 lat po niemieckim ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie reparacji za zniszczenia wojenne. Rząd niemiecki odrzuca te żądania. Opozycja krytykuje nieustępliwe stanowisko rządu, nazywając je "moralnie, ale także prawnie niedopuszczalnym”.
Bundestag przyznał kolejną dotację w kwocie pół miliona euro na remont pałacu w Sztynorcie. Środki te pozwolą na zakończenie remontu prawego skrzydła pałacu, ale by skończyć remont całego budynku potrzeba jeszcze 10 mln euro - ocenił dla PAP prezes zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury Wojciech Wrzecionkowski.