W kamienicy nr 3 przy rzeszowskim Rynku mieszkał z rodzicami Fred Zinnemann, hollywoodzki reżyser i zdobywca czterech Oscarów. Przypomina o tym pamiątkowa tablica, którą w poniedziałek odsłonił jego syn Tim Zinnemann.
Sławny hollywoodzki reżyser, autor oscarowego „W samo południe” oraz słynnego filmu sensacyjnego „Dzień Szakala”, przyszedł na świat w Rzeszowie. Na fasadzie kamienicy w Rynku, obecnie pod numerem 3, zostanie odsłonięta oficjalnie tablica pamiątkowa. W tym domu Fred Zinnemann mieszkał z rodzicami.
Tablicę upamiętniającą rodzinę Jaroszów, która ratowała Żydów w czasie wojny, odsłonięto we wtorek w Piaskach (Lubelskie). W uroczystości uczestniczyła jedna z bohaterek tamtych dni, a także m.in. mieszkańcy, dzieci i przedstawiciele władz.
Tablica upamiętniająca Tadeusza „Teddy’ego“ Pietrzykowskiego, pięściarza, żołnierza Wojska Polskiego, więźnia niemieckich obozów, w tym Auschwitz, trenera i nauczyciela wychowania fizycznego, została odsłonięta w środę w budynku bielskiej szkoły podstawowej nr 33.
Pod murem Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) w poniedziałek odsłonięto tablicę Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej. Wiceminister Jarosław Sellin zapowiedział budowę Muzeum Szpęgawskiego.
W Hotelu Bristol odsłonięto we wtorek tablicę, upamiętniającą otwarcie w 1948 roku Ambasady Izraela. Była to pierwsza placówka dyplomatyczna Państwa Izrael na świecie.
W najbliższą sobotę w Katowicach zostanie uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona działalności powstałego we wrześniu 1980 r. Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice.
Mieszkańcy wierzyli, że kamienica przy ul. Marszałkowskiej 60 ocalała z Powstania Warszawskiego dzięki namalowanemu w piwnicy przez Pereca Willenberga wizerunkowi Chrystusa – powiedziała Ada Willenberg podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci jej męża i teścia Samuela i Pereca Willenbergów.