Obchody 100-lecia działalności Palmiarni Miejskiej w Gliwicach przygotował na 1 kwietnia samorząd. Tego dnia wstęp do palmiarni będzie wolny, a miejskie instytucje przygotują warsztaty, zabawy czy wydarzenia kulturalne.
Tysiąc egzotycznych roślin, w tym blisko dwieście ze starej i osiemset z nowej kolekcji, to tylko część atrakcji, jakie czekały na zwiedzających w przebudowanym kompleksie palmiarni. Zwiedzanie rotundy i oranżerii zainaugurowała w sobotę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
180-letni daktylowiec został w czwartek ścięty i usunięty z palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku. Drzewo zostanie przekazane m.in. w celach badawczych Uniwersytetowi Gdańskiemu. To przedłużająca się rozbudowa palmiarni miała sprawić, że daktylowiec, największa atrakcja obiektu, obumarł.
Po trwającej blisko dwa miesiące modernizacji gliwicka Palmiarnia została ponownie otwarta dla zwiedzających. W czasie wakacji wyremontowano pawilon historyczny - największy i najwyższy z kilku obiektów Palmiarni, w której na powierzchni ponad 2 tys. m kw. prezentowane są egzotyczne rośliny.
Od poniedziałku do końca wakacji gliwicka Palmiarnia będzie zamknięta dla zwiedzających. Tego dnia rozpocznie się modernizacja pawilonu historycznego – największego i najwyższego z kilku obiektów Palmiarni, w której na powierzchni ponad 2 tys. m kw. prezentowane są m.in. egzotyczne rośliny.
W szklanym gmachu w najstarszym łódzkim parku Źródliska wśród kolekcji roślin egzotycznych można oglądać palmy, które mają ponad 100 lat. Część okazów dotarła do miasta w drugiej połowie XIX w. za sprawą rodzin fabrykantów i jest znacznie starsza od historii palmiarni.
Przebudowę m.in. oranżerii i szklarni zakłada kolejny etap rewitalizacji kompleksu budynków wchodzących w skład palmiarni w Parku Oliwskim w Gdańsku. We wrześniu ma się zakończyć realizowana obecnie rozbudowa rotundy, w której rośnie 180-letni daktylowiec.
Do końca czerwca ma się zakończyć budowa nowej palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Rotunda, stawiana z myślą o około 180-letniej palmie daktylowej, ma mieć 24 m wysokości. Konstrukcję wzmocniono tak, aby była w stanie oprzeć się nawet bardzo silnym wiatrom.
Trzy firmy zgłosiły oferty w przetargu na budowę nowej palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Zaproponowane przez nie ceny mieszczą się w przedziale od niemal 10 do 7,7 mln zł. Zwycięzca będzie musiał ukończyć prace do listopada, a w czasie budowy dbać o roślinność.
Palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym w Gdańsku Oliwie będzie wyższa o 5 metrów. Obecnie ma ok. 15 m wysokości. Dzięki podwyższeniu, w palmiarni zmieści się 17-metrowa palma, która w minionym roku dwukrotnie uszkodziła szklany sufit.