Nowojorski Instytut Piłsudskiego upamiętnia 80. rocznicę powstania, a jej kulminacją będzie uroczystość na warszawskim Zamku Królewskim. Szefowa placówki dr Iwona Korga mówi PAP, że ze zbiorów instytucji korzystają naukowcy z całego świata.
Około 300 sztuk odzieży więźniów Majdanka zostało dotychczas poddanych konserwacji – podaje PAP Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. W jego zbiorach znajduje się ponad 5,2 tys. sztuk tekstyliów, m.in. spodnie pasiaki dla mężczyzn, sukienki obozowe dla kobiet, czapki, kapelusze, naszywki bagażowe.
Elektryczna maszyna do pisania, marki IBM, używana przez działaczy podziemnej „Solidarności”, trafiła w sobotę do zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Placówka nie miała do tej pory w swojej kolekcji urządzenia tego typu.
Muzeum Mazowieckie w Płocku przeniosło do internetu część otwartej tam wcześniej ekspozycji czasowej, prezentującej zabytki bibliofilskie z okresu od IX do XVIII wieku, w tym rękopisy i starodruki, należące do Towarzystwa Naukowego Płockiego, które w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia.
Kostiumy z legendarnych polskich filmów, zabytkowe latarnie magiczne, projektory i kamery, a także fotosy, plakaty i książki znalazły się w NCKF Spot – nowo otwartej strefie wystawienniczej w kompleksie EC1 w Łodzi. Docelowo eksponaty te trafią do Narodowego Centrum Kultury Filmowej.
Zamknięte od tygodnia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zachęca do wirtualnych form korzystania z oferty placówki. Nie ruszając się z domu można np. zapoznać się z portalem historii mówionej, gdzie zgromadzono 29 nagrań trwających łącznie 35 godzin.
Książnica Cieszyńska zakończyła digitalizację książek, które ukazały się na Śląsku Cieszyńskim w latach 1801-1939. Dyrektor instytucji Krzysztof Szelong podał, że w postaci cyfrowej dostępna jest całość zachowywanego w Książnicy piśmiennictwa z tego okresu.
Rękopisy "120 dni Sodomy" markiza de Sade i "Manifestu surrealizmu" Andre Bretona, mające być głównymi rarytasami pierwszej aukcji ksiąg i manuskryptów z kolekcji zbankrutowanej firmy Aristophil, zostały uznane we Francji za skarby narodowe.
Poprzez takie projekty zacieśniają się kontakty polsko-litewskie. Ich podstawowym celem jest dbanie o wspólne dziedzictwo kulturowe i przekazywanie go kolejnym pokoleniom – stwierdził wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas podsumowania III etapu projektu "Ostbalticum".