W marcu 1939 r. pierwsi z 10 tys. cywilów i wojskowych przedostali się do Polski po zajęciu Czecho-Słowacji przez Niemcy. „Mimo negatywnego doświadczenia zajęcia przez Polskę Zaolzia, tysiące młodych Czechów trafiło do Polski by walczyć ze wspólnym wrogiem” - powiedział PAP historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Daniel Korbel.
We wrześniu 1939 r. pod dowództwem późniejszego prezydenta komunistycznej Czechosłowacji Ludvika Svobody Czesi i Słowacy walczyli z Niemcami – powiedział historyk Jirzi Placha z czeskiego Wojskowego Instytutu Historycznego (VHU) w rozmowie z „Lidovymi Novinami”.
Czeska delegacja we wtorek upamiętniła swych rodaków zamordowanych przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. W latach 1940-1945 stracono tam 638 obywateli Czech. Byli to więźniowie polityczni, członkowie ruchu oporu, partyzanci.
Jeszcze w tym roku ukaże się w Czechach książka historyka z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Adama Cyry o losach rotmistrza Witolda Pileckiego „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948” – poinformował w środę PAP autor publikacji.
W dniu 25 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Minorytów 4) odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Społeczeństwo i wojna. Czesi wobec wydarzeń I i II wojny światowej”.