82 lata temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 r., Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Lublinie, wysyłając Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. Wydarzenia te zapoczątkowały akcję „Reinhardt” – zaplanowaną przez okupantów Zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Nasze pokolenie ma szansę i obowiązek, aby mówić o tym i próbować zrozumieć to co się wydarzyło; nie wolno nam być obojętnym na przestępstwa, które się dokonują na naszych oczach - powiedział w poniedziałek ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia 80. rocznicy akcji „Reinhardt” w Lublinie.
Wystawę „Aktion Reinhardt 1942–1943” otwarto w piątek w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Prezentuje ona cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich.
Premierowym koncertem zainaugurowano w środę w Filharmonii Lubelskiej projekt „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” upamiętniający 80. rocznicę niemieckiej Akcji Reinhard, w ramach której zamordowano ok. 2 mln Żydów.
Początkom zagłady Żydów, która rozpoczęła się w niemieckim obozie Auschwitz 80 lat temu, poświęcona będzie sesja edukacyjna online „Byliśmy ludźmi, jak wszyscy inni ludzie na ziemi”. Odbędzie się 7 kwietnia – zakomunikowało w poniedziałek Muzeum Auschwitz.
Musimy piętnować podżeganie do nienawiści, stanowczo reagować na wszelkie przejawy wrogości i agresji. Zobowiązuje nas do tego pamięć o zgładzonych żydowskich współobywatelach i bliźnich – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości w Bełżcu (Lubelskie) upamiętniającej ofiary akcji „Reinhardt”.
W 80. rocznicę deportacji Żydów z getta w Lublinie do obozu zagłady w Bełżcu – miejscu kaźni polskich Żydów – na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu 15 marca w południe odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary operacji Reinhardt - poinformował w piątek IPN.
W Mielcu rozpoczęła się akcja, która trwała w sumie 2 lata i pochłonęła 2 miliony ludzkich istnień - przede wszystkim Żydów będących obywatelami II RP - napisał prezes IPN dr Karol Nawrocki w liście do uczestników środowej uroczystości upamiętnienia ofiar niemieckiej zbrodni.
Informacje, zdjęcia, wspomnienia świadków dotyczące Akcji Reinhardt, czyli zaplanowanej operacji zagłady Żydów, w wyniku której od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Niemcy wymordowali dwa miliony osób – zgromadzono na portalu przygotowanym przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie.