Pamięć ofiar masowej egzekucji Żydów, dokonanej przez Niemców 3 i 4 listopada 1943 roku, uczczono w poniedziałek (4 listopada) w Lublinie. Podczas akcji „Erntefest” w trzech obozach – na Majdanku, w Poniatowej i Trawnikach - zamordowano wtedy w sumie około 42 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci.
W Lasach Kozłowieckich odsłonięto w czwartek pomnik upamiętniający ofiary egzekucji ok. 1500 Żydów z lubelskiego getta w marcu 1942 r. Prezydent Andrzej Duda napisał do uczestników uroczystości, że nadal będziemy zabiegać, aby cały świat wiedział o straszliwej zbrodni Holokaustu.
Szlakiem upamiętniającym ostatnią drogę, którą szli w 1942 r. lubelscy Żydzi przed deportacją do niemieckiego obozu zagłady, przeszli w niedzielę mieszkańcy Lublina. Uczcili w ten sposób 77. rocznicę likwidacji lubelskiego getta.
Drogą, którą w 1942 r. Niemcy prowadzili Żydów na bocznicę kolejową w Lublinie, a stamtąd wywozili do obozu zagłady, przeszli w sobotę mieszkańcy tego miasta. Uczcili w ten sposób 76. rocznicę likwidacji lubelskiego getta.
Pamięć żydowskich mieszkańców Lublina zamordowanych przez Niemców 75 lat temu podczas likwidacji lubelskiego getta uczcili w czwartek przedstawiciele lokalnych władz, organizacji społecznych i uczniowie lubelskich szkół.
We współczesnej Polsce nie ma miejsca na budowanie pozycji politycznych opartych na antysemickich uprzedzeniach – powiedział w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas otwarcia w Lublinie wystawy poświęconej zagładzie lubelskich Żydów.
Otwarcie Szlaku Pamięci lubelskich Żydów, wystawa plenerowa poświęcona ich zagładzie złożą się na obchody 75. rocznicy likwidacji getta w Lublinie. Rozpoczęła ona „Akcję Reinhard”, podczas której Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów.