130 lat temu urodził się Henryk Sławik, działacz socjalistyczny, podczas II wojny szef Komitetu Obywatelskiego na Węgrzech. Uratował kilka tysięcy polskich Żydów. "O jego pamięć upomniano się w wolnej Polsce" - powiedział w rozmowie z PAP dr hab. Tomasz Kurpierz, historyk z katowickiego oddziału IPN.
W stołecznym parku Dolina Szwajcarska upamiętniono w czwartek Henryka Sławika i Józsefa Antalla – bohaterów Polski i Węgier, którzy w czasie II wojny światowej uratowali od śmierci prawie 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem bohaterów.
W stołecznym parku Dolina Szwajcarska w czwartek odbędzie się uroczystość upamiętniająca Henryka Sławika i Józsefa Antalla – bohaterów Polski i Węgier, którzy w czasie II wojny światowej uratowali od śmierci prawie 5 tysięcy Polaków narodowości żydowskiej – poinformował PAP UdSKiOR.
Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki oraz Viktor Orban w środę po południu w asyście wojskowej złożyli wieńce przy pomniku Henryka Sławika i Jozsefa Antalla w Katowicach – bohaterów trzech narodów, którzy podczas II wojny światowej uratowali kilka tysięcy Żydów.
Henryk Sławik i Jozsef Antall nie oglądając się na innych czynili dobro i dawali przykład w najtrudniejszych warunkach – mówiła w poniedziałek w Katowicach podczas premiery filmu poświęconego obu postaciom konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy.
W najbliższy poniedziałek w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Józsefie Antallu“ w reżyserii Adama Kraśnickiego. Podczas II wojny światowej Sławik i Antall uratowali na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów.
Główne obchody X Dnia Węgierskiego odbędą się w niedzielę w Katowicach. Ta coroczna impreza ma służyć zbliżaniu Polaków i Węgrów, ale też międzynarodowej promocji Katowic – poprzez ważne dla lokalnych społeczności wydarzenia.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Köver złożyli w środę wiązanki pod pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Warszawie, w 80. rocznicę otwarcia granic dla polskich uchodźców przez władze węgierskie po zaatakowaniu Polski przez ZSRS.
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika - pochodzącego ze Śląska dziennikarza i działacza, powstańca śląskiego, który w czasie II wojny wraz z Węgrem Jozsefem Antallem uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów.