90 lat temu, 13 maja 1934 r., premier Janusz Jędrzejewicz podał swój rząd do dymisji. Jego misja trwała niewiele ponad rok i przypadła na najtrudniejszy okres wielkiego kryzysu gospodarczego. Do historii przeszedł nie jako szef rządu, ale autor reformy szkolnictwa.
Przedstawiciele RPO, prokuratury oraz obrońcy opowiedzieli się w czwartek przed Sądem Najwyższym za dopuszczalnością kasacji ws. procesu brzeskiego z lat 30. XX wieku. Z uwagi na doniosłość sprawy byłoby źle, gdyby SN nie przyjął kasacji z przyczyn formalnych – mówił prokurator.
Sąd Najwyższy wzywa wszystkich żyjących spadkobierców oraz członków rodzin osób skazanych w procesie brzeskim o przekazanie oryginałów lub kopii akt spraw kasacyjnych w tej sprawie z 1933 r. – głosi ogłoszenie SN zamieszczone w piątek na stronie tego sądu.
W piątek podczas uroczystej sesji zakopiańscy radni przez aklamację przywrócili tytuł honorowego obywatela miasta Wojciechowi Korfantemu, którego został pozbawiony w 1935 r. Wyróżnienie odebrał jego prawnuk – Michael Korfanty.
90 lat temu, 27 maja 1931 r., został powołany rząd Aleksandra Prystora. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego pełnił tę funkcję przez niemal dwa lata. Jego urzędowanie przypadło na okres wielkiego kryzysu gospodarczego, niepokojów społecznych i pogarszania się stanu zdrowia Marszałka.
85 lat temu, 16 maja 1936 r., został powołany rząd premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego. Rada ministrów pod jego przewodnictwem była najdłużej urzędującym gabinetem w Polsce międzywojennej. Okres jego funkcjonowania był czasem dramatycznego narastania zagrożenia wojennego i spełniania się najczarniejszego scenariusza upadku państwa.
Urodził się 29 stycznia 1893 r. we wsi Spińczyce na Podolu. Był najmłodszym z trójki rodzeństwa. Jego siostra Maria urodziła się w 1887 r. Podobnie jak jej bracia służyła państwu polskiemu, m.in. w MSZ i Oddziale II Sztabu Generalnego. Janusz, urodzony w 1885 r., był premierem i ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Czesław Jędrzejewicz, ojciec rodziny, był chemikiem zatrudnionym w okolicznych cukrowniach. Matka przyszłych ministrów oświaty, jako jedna z niewielu kobiet tamtej epoki, ukończyła seminarium nauczycielskie.
Urodził się 21 czerwca we wsi Spińczyce na Podolu. Był najstarszym z trójki rodzeństwa. Jego siostra Maria urodziła się w 1887 r. Podobnie jak jej bracia służyła państwu polskiemu, m.in. w MSZ i Oddziale II Sztabu Generalnego. Wacław, urodzony w 1893 r., był generałem WP i ministrem wyznań religijnych i oświecenia publicznego. Ojciec rodziny był chemikiem zatrudnionym w okolicznych cukrowniach. Matka przyszłych ministrów oświaty, jako jedna z niewielu kobiet tamtej epoki, ukończyła seminarium nauczycielskie.
90 lat temu, 16 listopada 1930 r., odbyły się wybory parlamentarne, które do historii przeszły jako „wybory brzeskie”. Ich wynik oznaczał umocnienie dotychczasowego systemu sprawowania władzy przez obóz piłsudczykowski, a jednocześnie bezprecedensowe po roku 1926 zaostrzenie konfliktu politycznego.
Urodził się w Gdowie koło Wieliczki. W 1909 r. rozpoczął studia historyczne na Wydziale Filozoficznym UJ. Rozpoczął też studia prawnicze na UJ, które szybko zostały przerwane wybuchem I wojny światowej. Został wcielony do armii austro-węgierskiej; ciężko ranny resztę wojny spędził w służbie garnizonowej w Krakowie. Dosłużył się stopnia porucznika.