Przed poznańskim Sądem Apelacyjnym rozpoczął się w środę proces ws. odszkodowania dla parafii za grunty przejęte w czasach PRL. Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia ub. roku, Skarb Państwa został zobowiązany do zapłaty 77 mln zł odszkodowania.
Żaden z klubów nie opowiedział się we wtorek przeciw senackiemu projektowi ustawy, mającemu uregulować problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. PO i PSL zapowiadają poparcie projektu, PiS i Zjednoczona Prawica wstrzymają się od głosu.
Przejmowanie przez państwo różnych dziedzin gospodarki w powojennej Polsce ukazuje wystawa pt. „+Rewolucja społeczna+ czy +dzika przebudowa+? Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944-1956 i ich społeczne skutki”, którą otwarto w czwartek w Lublinie.
W dniach 19-21 listopada (środa-piątek) w Hotelu Unia-Mercure w Lublinie (Aleje Racławickie 12) odbywać się będzie dwujęzyczna konferencja naukowa pt. „Rewolucja społeczna” czy „dzika przebudowa”? Społeczne skutki przekształceń własnościowych w Polsce (1944-1956).
Stołeczni radni przyjęli w czwartek dwa plany zagospodarowania terenów, na których znajdują się szkoły. Mają one ochronić tereny przy ul. Niecałej i Elektoralnej przed ewentualnymi negatywnymi skutkami reprywatyzacji związanej z tzw. dekretem Bieruta.
O genezie, przebiegu oraz skutkach reformy rolnej, przeprowadzonej przez komunistów na mocy dekretu PKWN wydanego 6 września 1944 r., opowiada prof. Janusz Kaliński z Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
O genezie polskiego mieszczaństwa oraz kształcie i zasięgu zmian społecznych, które dokonały się w Polsce podczas okupacji niemieckiej i rządów komunistów dyskutowali w czwartek w stolicy uczestnicy debaty "Czy Holokaust zastąpił Polakom rewolucję burżuazyjną?".
Projekt ustawy rozwiązujący sprawy roszczeniowe dot. dekretu Bieruta przygotowany przez warszawski ratusz został przekazany prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz szefom klubów - powiedział PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. Na początku listopada prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła, że chciałaby, by projekt został zgłoszony jako inicjatywa prezydencka. Jednak w rozmowie z PAP Milczarczyk powiedział, że ratusz do rozwiązań chce przekonać jak najszersze grono.
Jacek Jezierski (prezes NIK) i jego brat nie dostaną 15 mln zł odszkodowania za przejęte przez państwo po wojnie 1400 ha lasów, związanych ze zwróconym im w 2009 r. barokowym zespołem pałacowym w Otwocku pod Warszawą - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Ojcowski Park Narodowy – obok Skarbu Państwa i starosty krakowskiego - będzie występował jako pozwany w procesie o zwrot rodzinie Czartoryskich kilkudziesięciu działek, wchodzących w jego skład, m.in. zabytkowych willi i ruin zamku w Ojcowie.