Utworzenie Komitetu Obrony Robotników we wrześniu 1976 oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w marcu 1977 r. dało organizacyjne podwaliny opozycji demokratycznej w PRL. W kolejnych latach wyodrębniły się w niej nowe organizacje i ugrupowania. Jedną z najbardziej oryginalnych był Ruch Młodej Polski, powołany do życia pod koniec lipca 1979 r.
To nie przypadek, że naszą deklarację ideową zaczynaliśmy od osoby ludzkiej mającej niezbywalną godność, która powinna stać w centrum życia społecznego. Dzięki temu nigdy nie mieliśmy tendencji, by na naród patrzeć jak na karne zastępy. Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących, mających prawo do swojego zdania – mówi Aleksander Hall, lider Ruchu Młodej Polski. Mija 40 lat od momentu utworzenia tego ugrupowania polskiej opozycji.
Uważano, że rodzime siły ówczesnego reżimu nie były w stanie spacyfikować społeczeństwa. W tym się oczywiście myliliśmy. Rację miał Jan Kelus, który śpiewał w stanie wojennym: "Nie był potrzebny żaden sąsiad - rodzimej dosyć jest kanalii" - mówi PAP prof. Aleksander Hall działacz opozycji antykomunistycznej, wspólzałożyciel Ruchu Młodej Polski.
Wizje politycznej przyszłości Polski obecne na łamach wydawanej w latach 1982-1989 "Polityki Polskiej" - były tematem czwartkowej debaty w Warszawie z udziałem m.in. twórców pisma. Podczas spotkania zaprezentowano wydaną niedawno antologię "Polityki Polskiej".
Autorytet, mistrz polityczny, nauczyciel, człowiek walki - mówili o prof. Wiesławie Chrzanowskim uczestnicy poniedziałkowej konferencji w Warszawie: „Wiesław Chrzanowski. Historia – polityka – idee”. Organizatorem sesji było stołeczne Muzeum Historii Polski.
Były działacz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO) Marian Piłka uważa, że jednym z celów działalności opozycji lat 70. ub. wieku było przezwyciężenie strachu jaki panował w ówczesnym społeczeństwie polskim, a także tworzenie namiastek niezależnych organizacji społecznych.
Deklarację ideową Ruchu Młodej Polski, nawiązującą do tradycji narodowej, podpisali w lipcu 1979 r. m.in. Aleksander Hall, Marek Jurek, Jacek Bartyzel, Maciej Grzywaczewski, Krzysztof Nowak i Arkadiusz Rybicki. Dwa lata wcześniej osoby tworzące RMP założyły pismo "Bratniak".