Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki będzie przekonywał ministra finansów, by w przyszłorocznym budżecie znalazły się fundusze na projekt modernizacji infrastruktury Osiedla Przyjaźń.
Świece zapłonęły w piątek rano w oknach litewskich urzędów państwowych, prywatnych instytucji, szkół i domów na znak pamięci o ofiarach krwawych wydarzeń z 13 stycznia 1991 roku, gdy w wyniku radzieckiej agresji zginęli ludzie.
30 grudnia 1922 r. na I Zjeździe Rad utworzono nowe państwo związkowe - Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). W istniejącym do 1991 r. ZSRS komuniści zainstalowali i utrwalili totalitarny system rządów, który przyniósł śmierć milionom ludzi.
Publikowanie przez resort obrony Rosji wyselekcjonowanych dokumentów dotyczących Armii Czerwonej i stosunku do niej Polaków w latach 1944-1945 to fałszowanie historii - podkreślił w piątek IPN. Historycy dodali też, że nie przynoszą one żadnej nowej wiedzy.
Rosja pęka w sensie ideologicznym - mówi PAP politolog prof. Andrzej Gil z KUL. Jego zdaniem ostra reakcja na ustawę dekomunizującą przestrzeń publiczną w Polsce "ma z powrotem zjednoczyć naród rosyjski wokół pewnych wartości".
Rosyjska prasa pisze we wtorek o zmarłej dzień wcześniej byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, że należała do grabarzy Związku Radzieckiego, a prezydent Rosji Władimir Putin obrał sobie Żelazną Damę za wzór postępowania.
Prezydent Rosji Władimir Putin, który nie waha się nawiązywać do czasów ZSRR, wyraził w czwartek ubolewanie, że nie ma obecnie określeń tak mocnych jak "naród radziecki", które konsolidowałyby narody zamieszkujące Federację Rosyjską i całe społeczeństwo.
24 marca 2012 r. w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbędzie się wernisaż wystawy „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993”. W otwarciu udział wezmą m.in. przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie: prof. Jerzy Eisler, dr Tomasz Łabuszewski, Jacek Pawłowicz i Sławomir Stępień.