Okupacja sowiecka

23.03.2012 aktualizacja 11.08.2016

Wystawa IPN „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” - wernisaż w Londynie

24 marca 2012 r. w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie odbędzie się wernisaż wystawy „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993”. W otwarciu udział wezmą m.in. przedstawiciele Oddziału IPN w Warszawie: prof. Jerzy Eisler, dr Tomasz Łabuszewski, Jacek Pawłowicz i Sławomir Stępień.

Następnego dnia (w niedzielę, 25 marca) odbędzie się II Dzień Edukacji Historycznej IPN, zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. W ramach przedsięwzięcia zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne związane z tematyką wystawy, pochodzące z Archiwum Filmowego „Chełmska”, Filmoteki Narodowej i WFDIDiF Telewizji Polskiej S.A., m.in. "Wizyta wicepremiera Wiaczesława Mołotowa i marszałka Georgija Żukowa w Warszawie", "Wizyta pisarzy radzieckich (m.in. Ilia Erenburg) w zniszczonej Warszawie", "Mecz Polska – ZSRR w Chorzowie (2:1)", "Bułat Okudżawa – koncert w klubie młodzieżowym +Po 6-tej+" czy "Pożegnanie wojsk radzieckich przed Belwederem".

Projekcję poprzedzi wykład prof. Jerzego Eislera „Sowieci w Polsce”. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie całodzienny kiermasz wydawnictw i gier planszowych IPN.

***

Wystawa „W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993” przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Na 56 planszach zaprezentowano około 150 zdjęć ukazujących różne formy uzależnienia Polski od Związku Radzieckiego. Zasadnicza część ekspozycji obejmuje lata 1944–1993. Jednak jej autorzy zaprezentowali szerszy kontekst stosunków polsko-radzieckich, począwszy od wojny polsko-bolszewickiej poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow, Zbrodnię Katyńską, konferencję w Jałcie aż po opuszczenie terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez ostatnie oddziały Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w 1993 roku. Wystawa obejmuje nie tylko zagadnienia polityczne, gospodarcze, ale również kulturalne oraz dotyczące relacji międzyludzkich i sposobów wzajemnego postrzegania.

Ekspozycja jest kolejnym etapem zorganizowanego przez warszawski OBEP cyklu imprez na temat metod, skali i form uzależnienia Polski od ZSRR, który rozpoczął się konferencją naukową „W objęciach »Wielkiego Brata«. Sowieci w Polsce 1939–1993. (IPN)

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL