Fundacja i Instytut Prezydenta Ronalda Reagana (RRPFI) prezentują od soboty w kalifornijskim mieście Simi Valley nową wystawę: „Papież i Prezydent: Niosąc Nadzieję Światu”. Obejmuje ona różne fragmenty życia św. Jana Pawła II i jego relacje z przywódcą USA.
Kielecka prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu, który oddalił wniosek o oczyszczenie z zarzutów działacza antykomunistycznego Czesława Lipca. Za działalność konspiracyjną mężczyzna został skazany przez komunistyczny sąd m.in. na sześć lat więzienia. O honorową rehabilitację walczy rodzina.
Dla mnie to był taki dar od losu, ponieważ zawsze byłem antykomunistą. Od dziecka. Nie zastanawiałem się ani chwili, gdy koledzy mi to zaproponowali – mówił w ostatniej wypowiedzi dla PAP o początkach Teatru Domowego Emilian Kamiński.
90 lat temu, 23 kwietnia 1932 r., urodził się Przemysław Górny. Po wojnie nie miał złudzeń. Niemcy burzą, a Rosjanie piją i gwałcą. Armia, która zabija starców, dzieci, kobiety, gwałci i rabuje, to nie jest armia. Oni chcieli budować socjalizm – mówił w 2012 r.
120 lat temu, 1 kwietnia 1902 r., urodził się Józef Mackiewicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, autor sloganu „tylko prawda jest ciekawa”, bezkompromisowy i ideowy przeciwnik totalitaryzmu komunistycznego. Decyzją Sejmu RP jest patronem roku 2022.
Gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna warto przypominać postać Józefa Mackiewicza – powiedziała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek podczas otwarcia konferencji naukowej „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza w 120. rocznicę urodzin”.
Krytykował komunizm w czasie, gdy nadal niektóre z wielkich intelektualnych nazwisk Zachodu komunizmu broniły; był odważny w swojej mądrości – ocenia premier Mateusz Morawiecki w drugą rocznicę śmierci brytyjskiego filozofa Rogera Scrutona.
50 lat temu, 23 października 1971 r., zakończył się ostatni proces członków organizacji „Ruch”, najważniejszej formacji antykomunistycznej lat sześćdziesiątych. Tworzyli ją weterani AK oraz młode pokolenie, dorastające już w PRL, ale kierujące się wzorami Polskiego Państwa Podziemnego.
50 lat temu, 6 października 1971 r., w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w przeddzień uroczystości z okazji Dnia Milicjanta wybuchła bomba podłożona przez braci Kowalczyków. Była to jedna z największych prób ataku na przedstawicieli władz po upadku podziemia antykomunistycznego.
W trakcie ekspresowego procesu posunięto się m.in. do fałszowania dowodów przez funkcjonariuszy SB. Część zasiadających na ławie oskarżonych zapadła poważnie na zdrowiu. Same wyroki okazały się relatywnie niskie – mówi PAP historyk dr Grzegorz Wołk z IPN. 35 lat temu, 22 kwietnia 1986 r., komunistyczny sąd ogłosił wyrok w drugim procesie przywódców Konfederacji Polski Niepodległej.