„Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” – wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie z jednej strony jest opowieścią o złotych latach 20., z drugiej o kryzysie ekonomicznym, biedzie i napięciach społecznych, które wyniosły Adolfa Hitlera do władzy.
Portret Berlina lat 20. i 30., obraz życia żydowskiego w Europie Wschodniej u progu Zagłady oraz m.in. powojenną rzeczywistość Europy Zachodniej można zobaczyć w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na wystawie prac Romana Vishniaca, żydowsko-amerykańskiego fotografa.
Zdjęcia i dokumenty przybliżające losy polskich mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska będzie można zobaczyć na wystawie plenerowej w Warszawie. Materiały opisują trudne kontakty z nazistami przed 1939 r., losy wojenne, konieczność udowadniania polskości po wojnie.
Wystawę rodzinnych pamiątek należących do dawnych mieszkańców Elbląga, którzy jako dzieci zostali zmuszeni po wojnie do opuszczenia miasta - zaprezentuje w sobotę w zmodernizowanym budynku Podzamcza elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował elektroniczną edycję wystawy „Cisza przed burzą...ostanie lato II RP”. Ekspozycję można przeglądać w internecie pod adresem www.lato39.pl także na urządzeniach mobilnych np. smartfonach czy tabletach.
Polskie plakaty społeczne i reklamowe, okładki pism i książek z okresu międzywojennego oraz rosyjskie grafiki propagandowe będzie można zobaczyć na otwierającej się w piątek w Muzeum Sztuki - ms2 w Łodzi wystawie "Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda".
W Muzeum Wojska w Białymstoku powstała nowa wystawa stała, dotycząca życia w regionie w okresie międzywojennym. Zaprezentowano fotografie, mundury i broń z tego okresu, można też posłuchać wojskowych piosenek. Ekspozycja zostanie otwarta w piątek.