Historyk i autor wydanej właśnie książki o hołdzie pruskim prof. Jacek Wijaczka w rozmowie z PAP ocenił, że przyjęcia przez polskiego króla Zygmunta Starego hołdu od ostatniego wielkiego mistrza Albrechta było politycznym błędem, który mścił się przez pokolenia.
80. rocznica Powstania Warszawskiego, 35. rocznica odrodzenia niepodległej Polski, 25 lat Polski w NATO, 150. urodziny premiera Wincentego Witosa; pół wieku od śmierci Melchiora Wańkowicza, 20 lat – Czesława Miłosza, stulecie sukcesów polskich olimpijczyków – m.in. te rocznice będziemy obchodzić w 2024 r.
Okrągłe rocznice urodzin najwybitniejszych polskich pisarzy i poetów, 100. rocznica Traktatu Ryskiego, 80. rocznica utworzenia Armii Andersa, 40. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, 230. rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji – m.in. te ważne daty będziemy upamiętniać w 2021 r.
Chcemy godnie uczcić wszystkie rocznice, które przypadają w tym roku, m.in. 40-lecie „Solidarności”, ale nie wiemy do końca jak przebiegać będzie epidemia; ws. wyjazdu do Smoleńska czekamy na normalizację na granicach, wtedy podejmiemy decyzję – mówi premier Mateusz Morawiecki.
W przyjętej na jesieni ub.r. upamiętniającej 100-lecie historycznych zaślubin Polski z morzem w Pucku uchwale Sejm usunął w czwartek pomyłkę i przywołał - zamiast Macieja Rataja - Stefana Łaszewskiego, wojewodę pomorskiego w latach 1919-1920.
Mija 80 lat od zbrodni katyńskiej, a 100 lat od zwycięstwa nad bolszewikami. Ten nowy rok to także 100. rocznica urodzin Jana Pawła II, 50 lat od masakry na Wybrzeżu, 40 lat „Solidarności” i 30-lecie pierwszych wyborów prezydenckich; 10 lat temu doszło do tragedii smoleńskiej.
Przyszły rok, podobnie jak ten mijający, będzie okresem ważnych rocznic dla Polaków, które chcemy upamiętnić w Belgii. To m.in. 100-lecie Bitwy Warszawskiej i urodzin Jana Pawła II – mówi PAP ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.
Setna rocznica pierwszych wyborów parlamentarnych, trzydzieści lat umowy okrągłostołowej i wyborów kontraktowych, setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Anny Walentynowicz, 20. rocznica obecności w NATO – m.in. te polskie rocznice będziemy obchodzić w 2019 r.
2015 rok przyniesie wiele ważnych dla Polski i Europy rocznic. Mija wtedy m.in. 70 lat od wyzwolenia KL Auschwitz i zakończenia II wojny światowej oraz 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej. To rok, w którym przypada także 35. rocznica Sierpnia’80 i 25. rocznica pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich, które wygrał Lech Wałęsa. W 2015 r. mija też 10 lat od śmierci papieża Jana Pawła II i 5 lat od katastrofy smoleńskiej. ZOBACZ WIDEO: Rok 2015 - bogaty w ważne rocznice dla Polski i dla Europy