Niemal wszystkie zachowane pamiątki związane z dwiema ostatnimi koronacjami polskich królów z dynastii saskiej, Augusta II w 1697 roku i Augusta III w 1734 roku będzie można oglądać na wystawie czasowej „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” czynnej od soboty na Zamku Królewskim na Wawelu.
Szwedzka dynastia Wazów rządziła Rzeczpospolitą Obojga Narodów niecałe 100 lat. Zygmunt III Waza został wybrany na króla podczas elekcji w 1587 roku. Co zaważyło na tym wyborze? Jak udało mu się wygrać z konkurentem z rodu Habsburgów, księciem Maksymilianem III i jaki miała z tym związek Anna Jagiellonka? Wspomnimy także o ważnej roli, jaką w tamtym czasie odegrał potężny magnat Jan Zamoyski.
Fundacja Kościuszkowska, wspierana przez polonijnych sponsorów, podjęła starania o wykupienie w jednym z domów aukcyjnych m.in. listów kilku polskich królów, a także gen. Tadeusza Kościuszki. Zgodnie z wolą sponsora pragnie przekazać te dokumenty historyczne Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Stanisław August Poniatowski – ostatni król Polski. Jednym z jego największych osiągnięć było zwołanie Sejmu Czteroletniego i uchwalenie 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie konstytucji. Przez jednych Poniatowski jest obarczany odpowiedzialnością za rozbiory i utratę suwerenności, przez innych natomiast uznawany za władcę bezskutecznie walczącego o reformy i ofiarę sytuacji politycznej.
Po zakończonej sukcesem konserwacji zespołu plakatów ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago, przeprowadzonej w latach 2015-2016 dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Fundacją „Świątynia Sztuki” i pracownią konserwatorską „ARS VETA” działającymi przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, podjęta została decyzja o kontynuacji wspólnego programu zabezpieczenia i ratowania zbiorów dziedzictwa narodowego pozostającego poza granicami kraju. Finansowanie projektu zapewniono dzięki funduszom Programu Ministra Kultury „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.
Króla Kazimierza Jagiellończyka złożono do grobu nagiego - zmarłego monarchę okryto jedynie cenną tkaniną - takie wnioski wyciągnęli naukowcy po otwarciu grobu ponad 40 lat temu. O tym, że nie mogli mieć racji, przekonuje w rozmowie z PAP konserwatorka Anna Makulec.
Do końca września w Galerii Atanazego Biblioteki Raczyńskich (nowy budynek) czynna jest wystawa "Nowy poczet władców Polski - Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko".
Wystawa poświęcona pobytowi w Gdańsku króla Stanisława Leszczyńskiego w latach 1733-34 otwarta zostanie we wtorek w Ratuszu Głównego Miasta. Przy Twierdzy Wisłoujście odsłonięty zostanie też obelisk poświęcony pamięci francuskiego hrabiego Louisa de Plelo.
5 października 1763 r. w Dreźnie zmarł August III Wettyn, elektor saski i król Polski od 1733 r. Jego rządy są różnie oceniane; zarzuca mu się nieudolność i lenistwo, z drugiej strony - wskazuje na próby walki z problemami, które targały XVIII-wieczną Polską.