Największe przeboje zespołu Skaldowie zabrzmią w niedzielny wieczór w Krośnie podczas Zaduszek Muzycznych poświęconych zmarłemu w tym roku współtwórcy grupy - Jackowi Zielińskiemu. W koncercie w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza wystąpią wokaliści i absolwenci Studia Piosenki Swing.
Koncerty, potańcówki, pokazy kulinarne, gry i zabawy, strefy odpoczynku, kiermasz, wystawy i spektakle znalazły się w programie trzech dni Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”, który rozpocznie się w piątkowy wieczór w Krośnie wspólnym odtańczeniem poloneza. Impreza potrwa do niedzieli.
Budowa mebli, obróbka drewna, szycie namiotów i gotowanie średniowiecznej strawy znalazły się w cyklu letnich warsztatów rzemiosła i kultury wieków średnich, które ruszą w poniedziałek w Krośnie. Uczestnicy będą mogli też posłuchać o przedmiotach codziennego użytku, strojach historycznych, tańcach.
Koncertem Kwartetu Galicyjskiego, słynącego z łączenia muzyki klasycznej i ludowej, w piątek wieczorem w Krośnie rozpocznie się cykl „Smyczki na Wojciechu”. Te letnie koncerty odbywać się będą do 6 września w zabytkowym, drewnianym kościółku z XV w. pw. św. Wojciecha.
Warsztaty naukowe i artystyczne, spektakle, wystawy, pokazy, prezentacje i zabawy dla dzieci i dorosłych złożą się na Świet(l)ne Miasto, które rusza w niedzielę przed południem na rynku w Krośnie. Wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki i nauki odbywać się będą przez cały dzień. Wstęp wolny.
Kazimierz Człowiekowski ps. Niemsta, żołnierz Armii Krajowej, spoczął w piątek na cmentarzu komunalnym przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Krośnie. Niemsta zmarł w kwietniu 1954 r. w wyniku ran odniesionych podczas walki z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego.
Niech Stanisław Maczek, generał niezłomny, generał niepokonany będzie dla społeczności szkolnej w Krośnie wzorem jak godnie i odważnie żyć – powiedział w piątek szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości nadania Zespołowi Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie im. gen. Stanisława Maczka.
W 90. rocznicę odsłonięcia pomnika Ignacego Łukasiewicza w Krośnie w sobotę odbędzie się inscenizacja tego wydarzenia. Uczestnicy poznają postaci, które brały wówczas udział w uroczystości, i sami się w nie wcielą. Powstanie też pamiątkowe zdjęcie na wzór tego z 1932 r.
Ukraińcy z Energodaru, którzy znaleźli w Krośnie schronienie przed wojną, zapraszają na koncert wdzięczności „Pod jednym niebem”, który odbędzie się w niedzielny wieczór. W czasie spotkania będzie można wspólnie śpiewać i posmakować kuchni ukraińskiej.
„Karpackie klimaty... w drodze” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Kultur Pogranicza „Karpackie klimaty”, który od czwartku do niedzieli odbywać się będzie w Kośnie. W programie imprezy znalazły się wystawy, widowisko, koncerty, warsztaty, kiermasz.