Na Placu Czerwonym w Moskwie odbyła się w czwartek uroczysta parada z udziałem ponad 4 tys. żołnierzy, kadetów uczelni wojskowych i członków grup rekonstrukcyjnych, upamiętniająca defiladę wojskową z 7 listopada 1941 roku, z czasów II wojny światowej.
Na Placu Czerwonym w Moskwie rozpoczęła się w czwartek uroczysta defilada wojskowa towarzysząca obchodom w Rosji Dnia Zwycięstwa. Udział w niej bierze ponad 13 tys. żołnierzy; zaangażowano ponad 130 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Federalna Służba Bezpieczeństwa w Moskwie odmówiła wydania historykowi protokołów z procesów z lat 30., powołując się na to, że dane w nich zawarte - nazwiska członków tzw. trójki NKWD, która wydawała wyroki - to dane poufne, podaje w czwartek „Kommiersant”.
Rekapitulacji stanu badań i nakreśleniu nowych perspektyw badawczych dot. polityki represji stosowanej przez Związek Sowiecki wobec jeńców wojennych i osób internowanych w latach 1939–1956 poświęcony jest najnowszy zbiór studiów IPN.
Polacy byli mordowani w tzw. operacji polskiej NKWD, ponieważ wywodzili się z innego świata niż komunizm - podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek, który w piątek w Chmielnickim na Ukrainie otworzył wystawę poświęconą sowieckiemu ludobójstwu na Polakach z lat 1937-38.
Przywrócenie pamięci o losach Polaków w przedwojennym ZSRS ze szczególnym uwzględnieniem autochtonicznych skupisk polskich w USRS i BSRS jest niezbędnym elementem polskiej polityki historycznej – podkreśla Zdzisław J. Winnicki, jeden z autorów artykułu w najnowszym zbiorze studiów wydanym przez IPN.
Brytyjsko-francuska komedia „Śmierć Stalina”, której pokazywania zakazano w Rosji, 8 lutego trafi do białoruskich kin. Ministerstwo kultury nie dopatrzyło się naruszeń białoruskich przepisów w filmie Armando Iannucciego.
Dla rewolucji bolszewickiej Polska była kluczem do zwycięstwa na całym świecie. Sytuacja ta powróciła w okresie II wojny światowej. Jeśli imperium sowieckie miało mieć wpływy w Europie Polska musiała zostać pokonana. Widać tu ciągłość, aż od czasów Piotra I - powiedział historyk prof. Andrzej Paczkowski podsumowując konferencję „W drodze do władzy – struktury komunistyczne realizujące politykę Rosji Sowieckiej i ZSRR wobec Polski (1917–1945)”.
Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.