
Instytut Pamięci Narodowej w oświadczeniu ws. zniszczenia elementów Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje zapewnił, że jest gotowy do pełnej współpracy z właściwymi organami państwa polskiego, aby przeciwdziałać podobnym aktom w przyszłości oraz doprowadzić do naprawienia powstałych szkód.
Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w środę, że pomnik zamordowanych polskich jeńców - ofiar zbrodni katyńskiej, który znajduje się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje w Rosji został zdewastowany. Na podstawie decyzji Prokuratury Obwodu Twerskiego z pomnika cmentarnego skuto płaskorzeźbę orderu Krzyża Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Kampanii Wrześniowej 1939. Sikorski podkreślił, że domaga się reakcji i działań w tej sprawie Instytutu Pamięci Narodowej.
W przesłanym PAP w czwartek oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej podkreślił, że "stanowczo potępia bulwersujący akt dewastacji, którego dopuściły się władze Federacji Rosyjskiej wobec Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje". Podkreślono, że "to nie tylko akt wandalizmu sankcjonowanego przez władze rosyjskie, lecz również brutalne uderzenie w pamięć o polskich ofiarach Zbrodni Katyńskiej".
Zaznaczono także, że IPN - który od lat dokumentuje i bada Zbrodnię Katyńską, upowszechnia wiedzę o niej i dba o międzynarodowe uznanie prawdy historycznej - nie może pozostać obojętny wobec takiego aktu agresji. "Jednocześnie IPN stanowczo sprzeciwia się próbom instrumentalnego wykorzystywania naszej instytucji w bieżących sporach politycznych, co znajduje wyraz w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli najwyższych władz państwowych Rzeczpospolitej" - dodano.
Instytut Pamięci Narodowej zapewnił, że "jest gotowy do pełnej współpracy z właściwymi organami państwa polskiego, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przeciwdziałać podobnym aktom w przyszłości oraz doprowadzić do naprawienia powstałych szkód". "Pamięć o ofiarach Katynia wymaga powagi, odpowiedzialności i wspólnotowego działania, a nie doraźnych oskarżeń, rozmywających odpowiedzialność instytucji państwowych, co może zostać wykorzystane przez wrogą Polsce rosyjską propagandę" - dodano.
"Oczekujemy niezwłocznego podjęcia zdecydowanych kroków przez państwo polskie, na podstawie i w granicach prawa polskiego oraz umów międzynarodowych. Oczekujemy działań, które doprowadzą do pełnego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz naprawienia dokonanych zniszczeń. Pamięć o naszych bohaterach i ich godne upamiętnienie są ponad partykularnymi interesami, kalkulacjami partyjnymi i doraźną walką polityczną" - podkreślono w oświadczeniu.
MSZ oświadczyło w środę w związku z dewastacją polskiego pomnika na Cmentarzu Wojennym w Miednoje, że odczytuje "tę oburzającą prowokację nie tylko jako próbę ingerencji w polskie wybory prezydenckie, ale jako typową rosyjską próbę zmieniania historii, która ma zakłamać historyczny fakt, że 17 września 1939 roku stalinowska Rosja wraz z Hitlerem napadła na Polskę". "Jest to tym bardziej oburzające, że równocześnie putinowska Rosja przywraca kult człowieka, który wydał rozkaz mordu - Józefa Stalina. Kultu, którego ofiarą byli nie tylko polscy jeńcy wojenni, ale przede wszystkim Rosjanie i narody ZSRR" - zaznaczył MSZ.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało w środę oświadczenie dotyczące dewastacji pomnika na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Wskazano w nim, że zniszczenie tego miejsca pamięci to kolejny akt wandalizmu miejsca pamięci i pochówku w ostatnim czasie.
Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24 w środę zaznaczył, że "Karol Nawrocki, jako prezes IPN oraz prezydent Andrzej Duda powinni jak najszybciej zabrać głos ws. dewastacji pomnika ofiar zbrodni katyńskiej na cmentarzu w Miednoje; to musi się spotkać z bardzo twardą odpowiedzią naszego państwa".
Polski Cmentarz w Miednoje został otwarty i poświęcony 2 września 2000 r. Spoczywa na nim ponad 6300 polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie, którzy w 1939 r. bronili Polski przed sowiecką agresją, głównie funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy i oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracowników administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczypospolitej. (PAP)
akr/ dki/ lm/