W czwartek, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przed Czerwonym Ratuszem w Berlinie powiewała polska flaga. Krótko przed godziną 17 rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca z udziałem m.in. senatora ds. kultury i spraw społecznych Berlina Joe Chialo.
Berliński senator w swoim wystąpieniu podkreślił, że warszawscy powstańcy walczyli o wolność, godność i samostanowienie. "Ich czyny i odwaga są niezrównanym symbolem oporu przeciwko uciskowi", powiedział Chialo.
Niemcy ponoszą odpowiedzialność za niezmierzone cierpienia, jakie musiała znosić ludność Warszawy i całej Polski. "Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych zbrodniach i dopilnować, aby nigdy więcej się nie powtórzyły", podkreślił senator.
"Dziś stoimy tu nie tylko po to, by upamiętniać, ale także by dać przykład pojednania i nadziei", mówił Joe Chialo. Zwrócił uwagę, że partnerstwo miast Berlina i Warszawy jest "wyraźnym i mocnym symbolem tego pojednania. Pokazuje, że wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości i jesteśmy gotowi wspólnie tworzyć lepszą przyszłość".
Partnerstwo Berlina i Warszawy "to nie tylko akt dyplomatyczny, ale żywy wyraz woli budowania mostów i leczenia ran", stwierdził senator ds. kultury i spraw społecznych.
Podczas uroczystości głos zabrały również dr Andrea Riedle, dyrektorka fundacji Topografii Terroru oraz przedstawicielka Domu Polsko-Niemieckiego dr Agnieszka Wierzcholska. Prezentowana była także wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Na ustawionych przed Czerwonym Ratuszem tablicach prezentowano najważniejsze fakty dotyczące powstania, ale można też było zobaczyć na przykład jak wyglądała ulica Marszałkowska przed powstaniem, jak po zburzeniu przez Niemców i jak wygląda obecnie.
Największe wzruszenie licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia wzbudziła lektura wierszy Anny Świrszczyńskiej i sygnał dźwiękowy, który rozległ się o godz. 17 - godzinie W. W Berlinie będą rozwieszone plakaty z wierszami Anny Świrszczyńskiej w niemieckim tłumaczeniu, będą one też widoczne na ekranach w metrze berlińskim.
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy Niemiec zainicjował Dom Polsko-Niemiecki, który wraz z Niemieckim Instytutem do Spraw Polskich w Darmstadt przygotował projekt #63Tage (63dni).
Jest to klamra szeregu wydarzeń w Berlinie, takich jak odczyty, wystawy, dyskusje, rozmowa ze świadkiem historii, robienie murali w topografii miasta przez polską i niemiecką młodzież, podróże do Warszawy przygotowane przez nasze instytucje partnerskie takie jak Instytut Polski w Berlinie, Towarzystwo Polsko-Niemieckie, Topografia Terroru i wielu innych, poinformowała Agnieszka Wierzcholska z Domu Polsko-Niemieckiego.
Z Berlina Berenika Lemańczyk(PAP)
bml/ san/