
Nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy też jakiejkolwiek innej nienawiści. Lekcje płynące z Auschwitz nie dotyczą wyłącznie Żydów, dotyczą całego świata - powiedział przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder podczas obchodów wyzwolenia KL Auschwitz.
Główna ceremonia rocznicowa odbyła się przed historyczną bramą główną obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy zgładzili koło 1 mln Żydów. Miejsce to jest symbolem Holokaustu.
Podczas swojego przemówienia Ronald Lauder przypomniał słowa Romana Kenta (1929-2021) – amerykańskiego działacza społeczności żydowskiej pochodzenia polskiego, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego - który dziesięć lat temu, podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau powiedział: "nie chcemy, aby nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci".
"Jego słowa nadal nas prześladują, bo gdyby Roman Kent był tutaj i widział, co się dzieje z narodem żydowskim na świecie w 2025 roku, to by płakał" – powiedział Lauder. "Trudno nam wszystkim uwierzyć w to, co widzimy. Nagły wzrost przemocy i nienawiści wobec Żydów, wyobcowanie jedynego żydowskiego państwa, te ogromne demonstracje, na których wszędzie słychać wykrzykiwane antysemickie hasła na całym świecie" - wyjaśnił. "To się trudno ogląda i trudno to znieść" – dodał.
Zaznaczył, że "to, czego doświadczyli ocalali, widzimy teraz na własne oczy". Powiedział, że nienawiść do Żydów miała swoich zwolenników w przeszłości, ale ma ich również dzisiaj. "Obojętnie, czy jesteś Żydem czy nie-Żydem nie możesz pozostać obojętnym wobec tego, co dzieje się wokół nas" – podkreślił.
"Kiedy opowiadamy historię Auschwitz, wszyscy wiedzą, co się tutaj wydarzyło, ale wydaje się, że nikt nie wie, dlaczego do tego doszło. To wszystko działo się krok po roku, to był proces i było możliwe dzięki tym, którzy mieli nienawiść do Żydów" - przypomniał. Lauder zaznaczył, że do "Auschwitz doprowadziło milczenie świata".
"Dzisiaj wszyscy musimy złożyć zobowiązanie, że nigdy nie będziemy milczeć wobec antysemityzmu czy też wobec jakiejkolwiek innej nienawiści. Lekcje płynące z Auschwitz nie dotyczą wyłącznie Żydów, dotyczą całego świata" – podkreślił przewodniczący Światowego Kongresu Żydów.
Ceremonię zwieńczą modlitwy chrześcijańskie i żydowskie, po których ocalali oraz członkowie delegacji państwowych i organizacji międzynarodowych oddadzą hołd ofiarom przed symbolem rocznicowych uroczystości, którym jest wagon towarowy. Na co dzień jest on częścią ekspozycji w Muzeum Auschwitz. Od 2009 roku stoi na rampie w byłym obozie Birkenau. Dokładnie w takich wagonach Niemcy wysyłali Żydów na śmierć.
27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia 80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. Stał się on symbolem zbrodni popełnionej przez Niemców na Żydach, których w tym miejscu zgładzono około 1 mln. To także miejsce kaźni Polaków, Romów i osób innych narodowości. (PAP)
akr/ szf/ aszw/ lm/